fidarnic
شرکت فیدارنیک

دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله بیمارستانی

" منتشر شده توسط : شرکت فیدارنیک "

امروزه در شهرهای بزرگ و کلان شهرها، با تولید زباله های گوناگونی مواجه هستیم که نیاز به بی خطر سازی دارند، این زباله ها ممکن است از نوع صنعتی، بیمارستانی و … باشند که هر کدام به نوبه خود، خطرات زیادی به بار می آورند و نباید آنها را در طبیعت رها کرد. از دفع مناسب زباله های بیمارستانی نباید غافل ماند؛ زیرا این زباله ها ارتباط مستقیمی با عمل های جراحی، دندانپزشکی و … دارند که شامل مواد شیمیایی سمی قابل نفوذ به پوست، تیغه ها، عفونت ها و چرک، اعضای بدن، مواد سرطان زا، ضایعات ناشی از شیمی درمانی، گازهای مملو از خون و عفونت، سرنگ ها و موارد خطرزای دیگر بوده و بی خطرسازی آنها، در زندگی انسان ها نقشی حیاتی دارد.

زیرا احتمال دارد از طریق زباله ها، بیماری های عفونی از جمله ایدز، هپاتیت، کرونا و … به دیگران منتقل شده و آنها را گرفتار کند که زباله گردها و حیوانات، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. به همین دلیل استفاده از یک دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی الزامی است. اما این دستگاه چه ویژگی هایی دارد؟ از چه قطعاتی تشکیل شده و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ با ما همراه تا به پاسخ تمام این سوالات برسید.

آشنایی با دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله بیمارستانی

دستگاه امحا زباله و بی خطر سازی زباله، جزو ضروری ترین تجهیزات بیمارستانی بوده که به اتوکلاو امحاء زباله و اتوکلاو زباله های بیمارستانی نیز معروف است. این دستگاه ابعاد بزرگی داشته و در ظرفیت های متعدد قابل ساخت است. این دستگاه امحا زباله، برای گندزدایی و استریل زباله ها از ترکیب بخار آب، دما و فشار خلاء استفاده می کند و قادر به ذوب و نابودی کامل زباله ها می باشد. از آنجایی که این محصول به سیستم خرد کن مجهز است، امکان بی خطر سازی صد درصدی زباله ها توسط آن وجود دارد. دستگاه امحا زباله، دارای محفظه ای از جنس استیل است و در ساخت آن از فیلترها و تصفیه کن هایی استفاده شده که دود و بخارات سمی ناشی از سوختن زباله ها، از آنها عبور و پاک می شوند.

به همین دلیل از آزاد شدن مواد سمی در هوا جلوگیری شده و می توان گفت با محیط زیست سازگاری بالایی دارد.  تمامی قطعات سازنده این دستگاه، از نوع درجه یک بازار هستند و نقش موثری در افزایش طول عمر آن دارند. این دستگاه در بی خطرسازی زباله های صنعتی و شیمیایی نیز بسیار خوب عمل می کند و در مراکز انتقال خون، دندانپزشکی ها، کلینیک ها و درمانگاه هایی که خدمات جراحی ارائه می دهند هم استفاده می شود.

ویژگی های بارز دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله

 • در ساخت دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله، از سیستم تهویه هوا استفاده شده که از انتشار بوی نامطبوع و آزاردهنده در فضا پیشگیری می کند.
 • در ساخت بخش های اصلی این دستگاه از آلیاژ استیل استفاده شده که قابل شستشو است، به همین دلیل این دستگاه با استانداردهای وزارت بهداشت مطابقت داشته و بعد از استفاده و استریل و سوزاندن زباله ها، می توان بخش های مختلف آن را شست.
 • دستگاه امحاء زباله را می توان بصورت سفارشی نیز طراحی کرد، بگونه ای که امکان مجهز کردن دستگاه به مخازن قابل جابجایی، خرد کن، خشک کن و … وجود دارد.
 • این دستگاه بصورت پیوسته کار می کند و در حین کار، به خاموش سازی دستگاه برای ورود و خروج زباله ها، نیاز نیست. از سوی دیگر بیشتر عملیات دستگاه بصورت اتوماتیک اجرا می گردد و اپراتور تنها وظیفه وارد کردن زباله ها، به داخل دستگاه را بر عهده دارد.

بررسی اجزای مختلف دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله

 • دستگاه امحا و بی خطر سازی  زباله، به بدنه ای بسیار مقاوم از جنس استیل مجهز شده است. از آنجایی که این دستگاه وزن بالایی دارد، برای پیشگیری از افت بدنه، آن را به شاسی آهنی مجهز کردیم که تمامی وزن دستگاه روی آن می افتد. مخازن کاربردی در این دستگاه نیز از استیل بوده که حالت دوجداره و عایق بندی شده دارند، به همین دلیل مقاومت زیادی در برابر حرارت بالا داشته و از هدر رفتن دما پیشگیری می شود.
 • دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله، به الکتروموتور بسیار قدرتمند مجهز شده که نیروی لازم را تامین می کند.
 • این دستگاه دارای سیستم کنترل PLC بوده که کنترل کننده ای منطقی و برنامه پذیر است.
 • در این دستگاه از نازل های آب فشار قوی استفاده شده که بواسطه آنها می توان، قطعات داخلی دستگاه و خرد کن را به راحتی شست.
 • تیغه های کاربردی در این دستگاه بسیار مقاوم هستند و قابلیت تعویض آنها به راحتی امکانپذیر است.
 • تابلو برق از دیگر قطعات دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله بوده که توسط آن می توان میزان دما و فشار را کنترل کرد. نمایشگر این دستگاه، در این بخش قرار گرفته که حالت لمسی دارد و از طریق آن می توان، تمام وقایع، آلارم ها و میزان دما را مشاهده کرد.
 • دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله، به پایه هایی مجهز شده که دارای چرخ هستند، به همین دلیل امکان جابجایی و انتقال آن از مکانی به مکان دیگر وجود دارد.
 • سوئیچ فشار و شیر اطمینان از دیگر قطعات این دستگاه هستند که در امنیت دستگاه تاثیرگذارند. همچنین این دستگاه بی خطر سازی زباله، مجهز به شیرهای برقی بخار، فیلتر تصفیه، قفل های لنگ جهت راحتی کار، پمپ وکیوم، سیستم تعلیق در شفت (پیشگیری از نشتی در پگینک) و سیستم تهویه است.

مزایای دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله

 • مصرف بهینه برق و صرفه جویی در مصرف آب
 • قابلیت بارگیری خودکار
 • نگهداری و سرویس دهی ساده و بی دردسر (بدون نیاز به کاربر حرفه ای)
 • قابلیت تزریق خودکار بخار به مخزن
 • قابلیت تعویض تیغه های خرد کن
 • دارای پوششی از نوع استیل با خاصیتی ضد زنگ
 • قابلیت خروج اتوماتیک زباله ها (بدون نیاز به دخالت دست)
 • قابلیت بی خطرسازی انواع زباله های بیمارستانی، صنعتی و …
 • قابلیت تولید در حالت تک درب و دو درب (درب ها از نوع پنوماتیک هستند)
 • مجهز به صفحه نمایشگر لمسی برای نمایش عملکردها
 • مجهز به کنترل پنل، برای کنترل راحت تر عملیات دستگاه
 • مجهز به سیستم plc برای شستشوی اتوماتیک

قیمت دستگاه امحا زباله بیمارستانی

امروزه استفاده از دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله، در بیمارستان ها رواج یافته است و افراد دنبال دستگاهی باکیفیت و در عین حال به صرفه هستند. به همین دلیل، بیشترین سوالی که در باب این دستگاه ها پرسیده می شود این است که قیمت دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله چقدر است؟ این سوال کاملاً منطقی و بجاست، چون با این وضعیت کساد اقتصادی، باید بتوانیم هزینه های خود را مدیریت کنیم و دستگاهی  بخریم که کارایی لازم را دارد.

اما تعیین قیمت این دستگاه به عواملی نظیر ظرفیت دستگاه، نوع قطعات کاربردی، مجهز بودن به سیستم های خرد کن و خشک کن، تکنولوژی کاربردی، برند دستگاه، ایرانی یا خارجی بودن دستگاه و قدرت آن در بی خطر سازی زباله ها بستگی دارد. از سوی دیگر، روز به روز شاهد بالا و پایین رفتن ارز هستیم که باعث شده نتوان روی کالاها قیمت ثابت گذاشت. بنابراین بهترین کار برای استعلام قیمت، برقراری تماس با کارشناسان فروش این شرکت است، البته باید از قبل مشخصه های دستگاه مورد نظر را داشته باشید تا برطبق همان خصوصیات، قیمت بدهیم.

خرید دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله بیمارستانی

در خرید دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله عجله نکنید و بهتر است برای خواندن این مقاله، اندکی وقت صرف کنید و آگاهی تان را افزایش دهید تا انتخاب دقیقی داشته باشید. قبل از خرید این دستگاه، حتماً از استاندارد بودن قطعات و قابلیت شستشوی بخش های حساس دستگاه مطمئن شوید. دستگاه های استاندارد تا سال ها بدون استهلاک، قابل استفاده هستند و دستگاه هایی که با متریال های مقاوم و قابل شستشو طراحی می شوند، ایمن تر بوده و از سوی وزارت بهداشت به تایید می رسند.

هنگام خرید دستگاه امحا زباله بیمارستانی ، قدرت دستگاه در گندزدایی و ضدعفونی کردن زباله ها را نیز بررسی کنید، می توانید ابعاد آن را متناسب با نیازتان انتخاب کنید. اگر قرار است از آن در درمانگاه ها و کلینیک های کوچک استفاده کنید، قطعاً نیاز به خرید ظرفیت خیلی بالا نیست. برعکس اگر می خواهید از آن در بیمارستان های بزرگ استفاده کنید، ظرفیت پایین نیاز شما را به خوبی برآورده نخواهند کرد و بهتر است سراغ ظرفیت های بالا بروید.

روش بی خطر سازی زباله های بیمارستانی با دستگاه امحا

بعد از اینکه دستگاه را در مکان مورد نظر قرار دادید و عملیات نصب به اتمام رسید، می توانید زباله ها را بارگیری و درب مخزن را قفل کنید، سپس باید تنظیمات مربوط به دما، فشار، سرعت موتور و … را از طریق پنل کنترلی روی دستگاه اعمال کرد. در داخل دستگاه، مخزن ذخیره آب وجود دارد که از آن بمنظور تولید بخار استفاده شده است. با روشن کردن دستگاه، الکتروموتور به حرکت درآمده و زباله ها را به چرخش در می آورد. آنگاه زباله ها توسط تیغه خرد کن، به شکل ریز شده در می آیند.

در مرحله بعد عملیات گرمایشی آغاز شده و بخار تولید می شود. بخار سبب افزایش دمای محفظه و تولید فشار خلاء می گردد. در این مرحله فشار بالا رفته و میزان دما نیز به سرعت افزایش می یابد؛ در نتیجه شرایط برای استریل سازی زباله ها مهیا می گردد؛ یعنی زباله ها ذوب شده و سوزانده می شوند. حالا فشار کاهش یافته و بخار ناشی از سوختن زباله ها، از فیلتر عبور نموده و تصفیه می شود، سپس از طریق سیستم تهویه از دستگاه خارج می شود. در نهایت زباله های بی خطر شده، برای رطوبت گیری آماده می گردند و عملیات حرارت دهی، حدوداً 10 دقیقه روی آنها اعمال می شود تا خشک شوند.

در انتها میزان فشار به صفر رسیده و درب دستگاه بصورت اتوماتیک باز شده و عملیات تخلیه صورت می گیرد. این زباله ها مثل زباله های معمولی، قابل بازیابی هستند.

نکات قابل توجه در مورد دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله

 • برای تامین بخار مورد نیاز این دستگاه می توان از دیگ بخار یا مولد بخار برقی استفاده کرد.
 • این دستگاه گزینه ای مناسب برای بی خطر سازی و ضدعفونی کردن زباله های عفونی است.
 • عملیات استریل سازی در این دستگاه با دمای بالای بخار (تا 200 درجه سانتی گراد) صورت می گیرد.

سایر روش های بی خطر سازی زباله های بیمارستانی

بی خطر سازی با مواد شیمیایی

همانطور که مشخص است، در این روش عملیات بی خطرسازی زباله ها، با مواد شیمیایی از جمله اسید پراستیک، هیپوکلرید سدیم، دیوکسید کلر و … صورت می گیرد. البته در این روش ابتدا زباله ها و ضایعات را باید خرد کرد، سپس با مواد شیمیایی آمیخت تا ضدعفونی گردند. سپس باید مواد شیمیایی را از زباله ها جدا و آنها را خشک کرد تا برای بازیابی آماده شوند.

بی خطر سازی با انرژی تابشی

عملیات بی خطرسازی زباله های عفونی در این روش، با انرژی تابشی از جمله اشعه فرابنفش (UV) و یا نورد الکترون و … صورت می گیرد. در روش ضدعفونی با اشعه فرابنفش، بعد از خرد و ریز کردن زباله ها، اشعه فرابنفش به آنها تابیده و ضدعفونی می شوند.

در روش نورد الکترون، الکترون ها با انرژی بالا به زباله های خرد شده وارد می شود تا میکروب های موجود نابود می گردند. توجه کنید که پاکسازی و سرعت ضدعفونی زباله ها، بستگی به نوع میکروب ها و میزان چسبندگی آنها دارد.

هیدرو کلاو

بواسطه این دستگاه نیز می توان زباله ها را خرد و سپس ضدعفونی کرد. در واقع دستگاه هیدروکلاو، دارای مخزنی استوانه ای شکل است که زباله ها را باید داخل آن ریخت. آنگاه توسط پدال ها و تیغه هایی کاربردی، زباله ها در اندازه های چند سانتی متری برش می خورند. سپس بخار آب و حرارت به صورت همزمان، زباله ها را احاطه کرده و عملیات میکروب زدایی اجرا می گردد.

مایکروویوی

ضدعفونی زباله های عفونی در این روش، کاملاً شبیه روش قبلی بوده و تنها تفاوت آنها در این است که حرارت لازمه جهت استریل سازی زباله ها، از طریق امواج مایکروویوی تامین می گردد. بطوری که بعد از بارگیری زباله ها و بسته شدن درب، بخار به داخل مخزن تزریق شده که این بخار با امواج مایکروویوی تامین و از طریق ژنراتور به اتاق ضدعفونی کننده هدایت می شود. در همین حین زباله ها با بازوی چرخان، چرخانده شده و عملیات برش روی آنها صورت می گیرد.

مشاوره و ثبت سفارش

67 89 21 26 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید