fidarnic
شرکت فیدارنیک

10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید

" منتشر شده توسط : شرکت فیدارنیک "

مقدمه

پیشرفت تکنولوژی در جامعه، سبب تولید ابتکارات مختلفی شده که کار صنایع را بیش از قبل راحت نموده اند. از آنجایی که عملیات شستشو در صنایع، کار راحتی نیست و مستلزم صرف وقت زیادی است، نمی توان به آسانی تجهیزات را از آلودگی ها و میکروب ها پاک کرد.

به همین دلیل تولیدکنندگان به طراحی دستگاه های تمیز کننده مختلفی از جمله : دستگاه التراسونیک پرداخته اند که قدرت پاک کنندگی بالایی دارد. این دستگاه طیف وسیعی از فرکانس های مافوق صوت بوده که از آن جهت آلودگی زدایی قطعات و ملزومات مختلف استفاده می شود. التراسونیک در صنایع مختلف کاربرد دارد که مراکز تولید کالاهای بهداشتی و جوش پلاستیک از این دسته می باشند. قصد داریم در این مقاله، به 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید اشاره کردیم که بسیار کاربردی هستند. اما قبل از شرح این نکات، بهتر است تعریفی جامع از التراسونیک آورده شود.

ابتدا تعریف التراسونیک

التراسونیک از جدیدترین تجهیزات صنعتی بوده که روشی موثر و مطمئن  برای شستشو ایجاد می کند. عملیات شستشو در این دستگاه، با محلول شوینده مناسب و آب صورت می گیرد. التراسونیک امواج صوتی که قابل شنود نیستند را تولید نموده و محلولی تمیز کننده را بصورت صوتی منتشر می کند. بدین ترتیب فراصوت، فرآیند حفره زدایی التراسونیک که انرژی بالایی دارد را در محلول ایجاد نموده و  تمامی میکروب ها و آلایندگی ها از تجهیزات زدوده می شود. دستگاه های التراسونیک یا اولتراسونیک، در ظرفیت های مختلف طراحی شده اند و می توان از آنها در صنایع مختلف استفاده کرد.

در حالت کلی دستگاه التراسونیک به مخزن تمیز کننده، یک عنصر گرمایش، کنترل های الکترونیکی و سبدهای غوطه ور مجهز شده است. این دستگاه برای دریافت و کنترل مناسب امواج صوتی، نیاز به سنسورهای ویژه ای دارد. در واقع این سنسورها برحسب محدوده فرکانس ها، به دو گروه صنعتی و غیرصنعتی تقسیم شده است. حسگرهای کاربردی به یک فرستنده و یک گیرنده التراسونیک مجهز هستند و قادرند پس از دریافت امواج، اطلاعاتی کلی از نوع، عمق و سرعت موانع دریافت کنند. در حالت کلی سبد غوطه ور، قطعات را پشتیبانی می کند و در داخل محلول گرم و سپس به سمت پایین هدایت می شود. خب تا اینجا با التراسونیک آشنا شدیم، حالا بهتره بریم سراغ 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید.

بررسی 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید!

1-   تجهیزات تشکیل دهنده التراسونیک

التراسونیک به بدنه و مخزنی از جنس استیل یا آلومینیوم (بصورت سفارشی) مجهز شده که این متریال ها، جزو آلیاژهای ضدزنگ به حساب می آیند. در ساخت بیشتر دستگاه های التراسونیک از تانکی استفاده شده که مایع شستشو و قطعات را برای تمیز کردن داخل آن قرار می دهند. اما برخی دیگر به تانک مجهز نیستند و کاربر جهت استفاده از آن باید از یک ظرف یا مخزن مجزا استفاده کند.

مبدل‌ های التراسونیک از دیگر اجزای این دستگاه هستند که در بخش کناری یا پایین تانک ها واقع شده اند. در ساخت برخی از التراسونیک ها می توان بصورت سفارشی از کنترلر دما و زمان استفاده کرد.  در ساخت تمامی التراسونیک ها از سوئیچ روشن و خاموش استفاده شده که در برخی مدل ها، حالت خاموشی، بصورت خودکار اجرا می شود. 

از دیگر امکانات التراسونیک می توان به شیر تخلیه اشاره کرد که بصورت سفارشی روی دستگاه تعبیه می گردد. همچنین این دستگاه به فیکسچر یا سبد مجهز شده که از برخورد قطعات به کف مخزن و خراب شدن آن جلوگیری می کند. حالت های شستشو در این دستگاه ها می تواند متفاوت باشد، بطوری که در برخی از آنها، عملیات شستشو بصورت گاززدایی ( دیگس ) ، سوییپ فرکانسی ( حالت رفت و برگشتی جزئی در فرکانس )، حالت تمام توان و نصف توان صورت می گیرد که تمامی این حالت ها قدرت التراسونیک و کیفیت شستشو را افزایش می دهند. خب یکی از 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید را توضیح دادیم، در ذیل دومین مورد را شرح خواهیم داد.

2- مکانیزم شستشو

زمانی که کابل برق دستگاه به پریز برق وصل شد و دستگاه را روشن کردید، بلافاصله مبدل دستگاه تغییر اندازه داده و عملیات تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی التراسونیک آغاز می شود. در این حال تحریک الکتریکی سبب می شود، امواج فراصوت تشکیل شده در مایع، منجر به ایجاد و فشرده سازی حباب کاویتاسیون گردند. این حباب ها به مرور بزرگ می شوند و زمانی که به اندازه معین رسیدند و قادر به حفظ شکل خود نشدند، داخل مایع جریان داشته و از هم جدا می گردند. حباب های فوق با برخورد به اجسام داخلی مخزن، سبب نابودی و زدودن آلودگی ها، گرد و غبار، میکروب ها، رنگدانه ها، روغن و آلاینده های دیگر که به اشیا چسبیده اند می شوند.

3- فرکانس

اندازه حباب کاویتاسیون به فرکانس امواج فراصوت بستگی دارد. فرکانس های بالا، سبب ایجاد حباب های کوچک شده و تمیزکاری ملایمی را اجرا می کنند. اما فرکانس های پایین قادر به تولید حباب های نسبتاً بزرگ بوده که سبب ورود ضربات پرقدرتی می شوند. در واقع از لحاظ بصری، تشخیص تفاوت بین حباب های کوچک و بزرگ، به سختی امکانپذیر است.  بدین ترتیب می توان گفت : برای تمیز کردن آلودگی های قوی، به دستگاه التراسونیکی با فرکانس پایین نیاز است. ولی برای تمیز کردن اجسام نرم و ظرفیت (جواهرات و …)، نیاز به التراسونیکی با فرکانس بالا می باشد. فرکانس 40 هرتز، فرکانسی ایده آل برای تمیز کردن اکثریت اجسام بوده و نیاز کاربران را به خوبی تامین می کند. البته شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت فیدارنیک تماس بگیرید .

4- قدرت التراسونیک

توان مصرفی بیشتر دستگاه های التراسونیک، 50 الی 100 وات است. در حالت کلی، هر چه قدرت یک التراسونیک بیشتر باشد، تعداد حباب های تولیدی در طی عملیات کاویتاسیون نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه فرآیند تمیز کاری، سریع تر صورت می گیرد. البته بهتر است قدرت دستگاه بیش از حد بالا نباشد؛ زیرا ممکن است به ملزومات تمیز شده، آسیب وارد شده و انرژی زیادی هدر برود. خب چهارمین نکته از 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید را نیز توضیح دادیم که توجه به آن اهمیت بالایی دارد.

5- تفاوت‌ بین دستگاه های التراسونیک

التراسونیک ها انواع مختلفی دارند و کاربر باید تفاوت بین آنها را بداند. به همین دلیل اهمیت بالایی داشته و آن را بین 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید قرار داده ایم. در واقع التراسونیک ها یا از نوع صنعتی و سنگین وزن هستند و یا از نوع نیمه صنعتی با ابعاد کوچک می باشند؛ نوعی دیگر از این دستگاه ها، حالت رومیزی داشته و ابعاد بسیار کوچکی دارند.

التراسونیک صنعتی

التراسونیک صنعتی دارای مبدل ها و ژنراتورهایی با توان بالا و پیشرفته بوده که مخزن کاربردی در آن، از جنس استیل ضدزنگ سنگین و جوش داده شده است. معمولاً از التراسونیک های صنعتی، جهت تمیز کردن خطوط تولید استفاده می شود که ژنراتور آنها خارج از مخزن تعبیه شده است.

التراسونیک رومیزی

این دسته از دستگاه ها هم به مبدل های پرتوان مجهز شده اند، اما نسبت به نوع صنعتی، توان پایین تری دارند. ژنراتورهای کاربردی در این دستگاه ها ساده بوده و داخل مخزن قرار دارند؛ مخزن این التراسونیک ها کم حجم است. بدلیل توان پایین این دستگاه ها، بهتر است از آنها بصورت پیوسته استفاده نشود.

التراسونیک های نیمه صنعتی

این نوع التراسونیک ها ابعاد کوچکی داشته و همانند دستگاه های سونوگرافی، به راحتی قابل حمل و جابجایی هستند. در ساخت این دستگاه ها از ژنراتورهای ساده و مبدل های کوچک استفاده شده و می توان از آنها جهت شستشوی لباس و سایر کاربردهای ساده استفاده کرد.

6- محلول‌های شوینده

انتخاب محلول شوینده مناسب اهمیت بالایی دارد و باید به آن توجه کرد؛ زیرا در کیفیت شستشو تاثیرگذار است. در واقع مایع کاربردی و نوع آلودگی باید بررسی شود. پایه اکثریت محلول های پاک کننده ها، آب است. اما شما می توانید از شوینده ها و تمیز کننده های دیگری استفاده کنید تا فرآیند تمیزکاری سریع تر اجرا گردد. کشش سطحی محلول شوینده نباید بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم باشد؛ محلول کاربردی باید کاملاً بی خطر بوده و زیاد قلیایی یا اسیدی نباشد (در محدوده خنثی باشد). محلول کاربردی را باید به خوبی با آب مخلوط کنید تا قادر به حل کردن سریع چربی ها باشد. در تمیز کردن مواد غذایی با التراسونیک نیز باید از ترکیب آب و محلول استفاده کرد.

انتخاب محلول شوینده مناسب، از دیگر نکات مهم در بین 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید می باشد.

7- زمان شستشو

زمان شستشو با التراسونیک نیز باید اصولی باشد و میانگین زمان برای از بین رفتن آلودگی ها توسط این دستگاه، حدوداً 5 تا 15 دقیقه است. در حالت کلی زمان شستشو به نوع آلودگی، شکل قطعات و توان دستگاه بستگی دارد. یک التراسونیک استاندارد باید قادر به تنظیم زمان شستشو و پارامترهای دیگر شستشو باشد و نیز باید امکان ذخیره تنظیمات وجود داشته باشد تا در شستشوهای بعدی، نیاز به تنظیم مجدد نباشد.

8- دستورالعمل شستشو

برای شستشوی موثرتر، باید از دستورالعمل های مناسب پیروی کرد. البته مراحل مختلفی برای شستشو وجود دارد که متناسب با نیاز، می توان برخی از آنها را نادیده گرفت. شستشوی مناسب نیز جزو، 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید به حساب می آید.

9- قبل از شستشو

در صورت وجود مقدار زیادی آلایندگی با خاصیت چسبندگی بالا، باید از آب ولرم جهت پاکسازی بخشی از آلودگی و آماده کردن آنها برای مرحله اصلی استفاده کرد.

10- قرار دادن ملزومات و مواد داخل مخزن

در این مرحله باید وسایل را بطور منظم داخل مخزن قرار داد، البته بهتره از سبدی استفاده کرد تا از برخورد وسایل به کف مخزن پیشگیری شود.

11- بعد از شستشو

اگر محلول کاربردی زیاد مناسب نیست، باید این مرحله را انجام داد و ملزومات را آبکشی کرد و در آخر می توان آنها را با دستمال خشک کرد یا در معرض هوای گرم  قرار داد تا خشک گردند. البته اگر محلول شستشو از نوع درجه یک است، نیازی به اجرای این مرحله نیست.

موارد استفاده از التراسونیک

التراسونیک کاربردهای مختلفی دارد، برای مثال می توان از آن جهت شستشو و تمیزکاری مواد غذایی، جواهرات، اسباب بازی ها، لوازم جراحی، تجهیزات دندانپزشکی، مواد شکننده، قطعات مربوط به موتورها و لوازم خانگی و … استفاده کرد. البته این دستگاه برای تمیز کردن هر نوع وسیله ای که دارای شکاف و منافذ زیادی است نیز استفاده می شود.

نگهداری دستگاه التراسونیک

از دیگر 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید، نگهداری اصولی آن است، به همین دلیل در این بخش این موضوع را بررسی می کنیم:

  • اگر در داخل حمام التراسونیک محلول کم است؛ آن را روشن نکنید تا به مبدل ها فشار وارد نشود.
  • مراقب باشید مایعات و محلول، به بخش های داخلی دستگاه ریخته نشود.
  • از برخورد مواد و ابزارآلاتی که شستشو می گردند، به زیر مخزن جلوگیری کنید تا خراش ایجاد نشود (با سبدهای ویژه).
  • محلول های کاربردی برای شستشو را با سطح قلیایی یا اسیدی بالا انتخاب نکنید و در این زمینه بهتر است از کارشناسان خبره کمک بگیرید.
  • دستگاه التراسونیک را روی سطوح مرطوب یا حوله و لباس مرطوب قرار ندهید.

نتیجه گیری

در این مقاله به 10 نکته که باید در مورد التراسونیک بدانید اشاره کردیم و توضیحی جامع از هر نکته آوردیم. توجه به این نکات، به شما کمک می کند مواد و قطعات مختلف را به نحو احسنت و با کیفیت بالا شستشو دهید. در این مقاله در مورد تجهیزات مختلف التراسونیک، مکانیزم شستشو و فرکانس بحث کردیم و نیز به بررسی قدرت التراسونیک پرداختیم. همانطور که گفته شد: التراسونیک در انواع صنعتی، نیمه صنعتی و رومیزی قابل تولید است و نیز در مورد اهمیت نوع محلول شستشو و زمان شستشو هم صحبت کردیم.

در ادامه مطلب به دستورالعمل هایی برای شستشوی بهتر اشاره کردیم و نیز شیوه نگهداری از دستگاه و موارد استفاده از آن را ارزیابی کردیم. اگر دنبال دستگاهی با مشخصات فوق بالا هستید، مطالعه این مقاله می تواند برایتان کارساز باشد.

مطلب پیشنهادی به شما : رطوبت ساز التراسونیک

مشاوره و ثبت سفارش

67 89 21 26 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید