fidarnic
شرکت فیدارنیک

اتوکلاو صنعتی

industrial autoclave

آیا می دانید اتوکلاو صنعتی industrial Autoclave چیست و چه کاربردی دارد؟ این دستگاه چه مزایا و ویژگی هایی داشته و چگونه کار می کند؟ در این مطلب به هر آنچه در مورد دستگاه اتوکلاو صنعتی نیاز است آورده شده و می تواند شما را در انتخابی مناسب و آگاهانه یاری کند. پس شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کنم.

تعریف کلی اتوکلاو

اتوکلاو دستگاهی جهت استریل سازی تجهیزات و ابزارآلات پزشکی و صنایع غذایی و بسیاری از صنایع دیگر … بوده که معمولاً در دمای بالای 100 درجه سانتی گراد کار می کند. این دستگاه در آزمایشگاه های بالینی و تحقیقاتی، بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز دندانپزشکی و سایر صنایع مرتبط بیشترین کاربرد را داشته و در مراکز زیبایی، برای استرلیزه کردن لوازم مربوط به پرسینگ، خالکوبی و … استفاده می شود.  دستگاه اتوکلاو صنعتی تجهیزات را با حرارت بخار، تحت فشار قرار داده و استریل می کند، به همین دلیل تمامی میکروب ها و باکتری های موجود را از بین می برد. در نتیجه استفاده از آن در مراکز تولید مواد خوراکی ، در مراکز درمانی و پزشکی الزامی بوده و سبب می شود بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل نشود.

این اتوکلاو بخار با انرژی الکتریکی کار می کند و در مدل ها و ظرفیت های مختلف قابل تولید است. توجه کنید که از دستگاه اتوکلاو صنعتی در صنایع شیمیایی، بمنظور ساخت مواد کامپوزیت و سنتز هیدروترمال استفاده می شود و نیز وسیله ای مناسب برای تولید بتن های سبک و خاص است. خب تا اینجا با اتوکلاو آشنا شدید و می دانید در چه مواردی از آن استفاده می شود، اما این دستگاه از چه قطعاتی تشکیل شده و نقش هر کدام از آنها چیست؟ در ادامه قطعات این دستگاه را نیز بررسی خواهیم کرد .

اتوکلاو صنعتی

عملکرد و اساس کار اتوکلاو صنعتی

بعد از راه اندازی دستگاه و نصب آن به برق، باید لوازم و تجهیزاتی که قرار است ضدعفونی و استریل شوند را داخل محفظه درونی (chamber) قرار داد و درب آن را محکم بست. سپس باید میزان دما را تنظیم و مدت زمان استریل سازی را تعیین کرد، همچنین می بایست مقدار هوای موجود در محفظه را توسط پمپ وکیوم تخلیه نمود. در حالت کلی آب داخلی مخزن، به سمت مولد بخار حرکت کرده و توسط المنت ها گرم می شود، زمانی که دمای آب به 100 درجه سانتی گراد رسید، به بخار تبدیل می شود.  

وجود هوا در محفظه، سبب می شود بخار به خوبی در تجهیزات نفوذ نکند، بدین ترتیب بین هوا و بخار جابجایی صورت گرفته و میزان دما و فشار افزایش می یابد. در این مرحله تمامی تجهیزات داخلی محفظه، طی مدت زمانی مشخصی استریل می گردند؛ سپس بخار داخلی محفظه، زیر فشار قرار گرفته و از طریق دریچه آزاد می گردد. آنگاه پمپ وکیوم جهت خشک کردن تجهیزات، وارد عمل شده و آنها را خشک می کند. حالا دما و فشار داخلی محفظه با فشار محیط یکسان شده و هوا دوباره وارد محفظه می شود تا بین فشار داخلی با بیرونی تعادل برقرار گردد.

اتوکلاو صنعتی

مدت زمان استریل سازی تجهیزات، بستگی به ظرفیت دستگاه، میزان آلودگی آنها و جریان بخار تولیدی دارد. اما در حالت کلی این عمل 3 الی 60 دقیقه طول می کشد.

آشنایی با انواع اتوکلاو

اتوکلاوها از لحاظ نوع کاربری، درجه حرارت و … انواع مختلفی دارند که هر کدام مخصوص محیطی هستند، در ادامه مدل های متعدد اتوکلاو را با هم بررسی می کنیم:

اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنعتی همان طور که از اسمش پیداست و موضع مورد بحث ما در این پست می باشد ، در صنعت استفاده می شود و با توجه به ویژگی هایی که دارد در کارخانجات مختلف ، حوزه های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد . اتوکلاو صنعتی به لحاظ ظاهری هم متفاوت تر از انواع دیگر بوده و قیمت بالاتری نیز دارد . صنعت های گوناگونی نیاز به اتوکلاو صنعتی دارند تا با توجه به کاربری خود از آن استفاده نمایند . مثال کارخانه تولید آبمیوه حتما باید برای استریل کردن محصولات تولیدی خود از دستگاه اتوکلاو صنعتی استفاده نمایید .

قیمت اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو خانگی

این نوع اتوکلاوها ابعاد کوچکی دارند و معمولاً از آنها جهت استریل کردن وسایل خانگی در منزل استفاده می شود. در حالت کلی این دستگاه ها در مواردی که به استریل سازی مقدار کمی تجهیزات نیاز باشد بیشتر کاربرد دارد. معمولاً از اتوکلاوهای خانگی در آرایشگاه های زنانه و مردانه استفاده می شود؛ بنابراین بیماری های عفونی و … از فردی به فرد دیگر منتقل نخواهد شد.

اتوکلاو آزمایشگاهی

اتوکلاو آزمایشگاهی در سایزهای 10 لیتری، 25 لیتری، 50 لیتری، 75 و 100 لیتری قابل ساختند و در ساخت تمامی بخش های اصلی این دستگاه اعم از: درب، کاور و مخزن از استیل ضد زنگ استفاده شده است. این اتوکلاوها را می توان متناسب با ظرفیتشان، در آزمایشگاه های کوچک و بزرگ استفاده کرد. این دستگاه ها از لحاظ مصرف برق، بهینه هستند.

اتوکلاو بیمارستانی

این نوع اتوکلاوها در ظرفیت های بالا تولید می شوند و امکان تولید آنها به صورت تک درب، دو درب و گراویتی وجود دارد. این اتوکلاوها دارای برد دیجیتال فیلتر بیولوژی هستند که در ورودی هوای اتاقک دستگاه و پرشر مکانیکی قرار دارد. دمای این اتوکلاوها را می توان متناسب با تحمل دمای تجهیزات، در حالت 121 و 134 درجه سانتی گراد انتخاب کرد.

خرید اتوکلاو صنعتی

برای خرید اتوکلاو صنعتی ، باید پارامترهای مختلفی را رعایت کرد. برای مثال کاربر قبل از خرید باید بداند که از اتوکلاو صنعتی مورد نظر برای چه کاربردی مورد نیاز هست ، تا با توجه به نوع کاربری و موادی که قرار است استفاده شود حجم و و مشخصات آن تعیین گردد . توصیه می شود حجم محفظه را کمی بزرگتر از ظرفیتی که محاسبه کردید انتخاب کنید تا بعد از خرید با مشکل مواجه نشوید.

خرید اتوکلاو صنعتی

در انتخاب اتوکلاو صنعتی ، برند آن را نیز بررسی کنید؛ چرا که این دستگاه جزو محصولات حساس بوده و باید نیازهای شما را به خوبی برآورده کند. از دیگر پارامترهای مهم در خرید این دستگاه، دمای اتوکلاو صنعتی است، هر چه سطح دمای بالا آن باشد، عملیات استریل سازی به نحو بهتری صورت می گیرد. البته جنس مواد ، ظروف و تجهیزات نیز باید مقاومت لازم در برابر حرارت بالا را داشته باشند. اگر اطلاع دقیق از اتوکلاو صنعتی ندارید، خواندن این محتوا می تواند به شما کمک زیادی بکند و البته شما برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت فیدارنیک نیز تماس بگیرید.

شاید این صفحه برایتان کاربردی باشد : دیگ بخار

قیمت اتوکلاو صنعتی

موارد زیادی روی قیمت اتوکلاو صنعتی تاثیر می گذارند، مثل کیفیت، ظرفیت و سطح حرارت ، نوع طراحی و … . بنابراین قبل از خرید این عوامل را در نظر بگیرید تا دستگاهی تهیه کنید که قیمت آن با کیفیت و ظرفیتی که دارد سازگار باشد. توجه کنید که برند دستگاه و خارجی یا ایرانی بودن آن نیز در تعیین قیمت دستگاه اتوکلاو صنعتی موثر می باشد. بنابراین نوسانات ارز، رابطه مستقیمی با قیمت اتوکلاوهای خارجی داشته و این دستگاه ها گران تر از نمونه ایرانی هستند.

توصیه می شود اتوکلاو صنعتی را از شرکتی خوش نام و معتبر خریداری کنید؛ چرا که فروش اتوکلاو صنعتی توسط شرکت های معتبر، با شرط کیفیت و گارانتی صورت می گیرد.

قیمت اتوکلاو صنعتی

شرکت فیدارنیک با دانش فنی و کادری مجرب در تولید دستگاه های اتوکلاو صنعتی فعالیت می کند که شما می توانید از شرکت فیدارنیک اتوکلاو صنعتی مورد نیاز خود را سفارش دهید .

موارد استفاده از دستگاه اتوکلاو صنعتی

 • مراکز پزشکی و درمانی
 • بیمارستان ها
 • مراکز داروسازی
 • مراکز دندانپزشکی
 • کلینیک ها
 • دامپزشکی
 • صنایع شیمیایی و مواد غذایی
 • انواع آزمایشگاه ها
 • مراکز میکروبیولوژی
 • مراکز تحقیقاتی و پژوهشی
 • و قابل استفاده در صنایع دیگر برای گندزدایی و ضدعفونی کردن تجهیزات و …

مزیت های دستگاه اتوکلاو صنعتی

 • مصرف بهینه برق و صرفه اقتصادی بالا
 • قابلیت حذف میکروارگانیسم ها و باکتری ها از تجهیزات
 • سرعت عمل بالا در استرلیزه کردن
 • قابلیت تولید در سایزها و دماهای متنوع
 • استفاده از متریال مقاوم و ضد زنگ در ساخت تمامی اتوکلاوها
 • تایید شده از سوی وزارت بهداشت
 • تجهیز شده به بهترین قطعات موجود در بازار

نکات قابل توجه در استفاده از اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنعتی 2023
 •  در حین استفاده از اتوکلاو صنعتی ، نباید درب آن را جهت قرار دادن یا خارج کردن تجهیزات باز کرد. صبر کنید تا زمان استریل سازی به اتمام برسد، سپس دستگاه را خاموش و دریچه خروج بخار را باز کنید تا فشار به حداقل میزان ممکن برسد (صفر درصد).
 • قبل از خشک کردن تجهیزات، از خارج کردن آنها پرهیز کنید.
 • اگر قصد استریل کردن ظروف شیشه ای را دارید، حتماً آنها را به پهلو قرار دهید تا جریان هوا به خوبی صورت گیرد و بهتر است محفظه اتوکلاو صنعتی بیش از حد پر نشود ( پر شدن یک سوم محفظه اتوکلاو صنعتی کافیست ).
 • هرگز مایعات قابل اشتعال و مواد رادیو اکتیو را داخل اتوکلاو صنعتی قرار ندهید و از کافی بودن آب داخلی دستگاه مطمئن شوید.
 • وسایل و تجهیزات را داخل کیسه اتوکلاو صنعتی قرار دهید و از گذاشتن تجهیزات نوک تیز در داخل کیسه خودداری کنید.
 • تعیین زمان در استرلیزه کردن مطلوب اجسام نقش تاثیرگذاری دارد، در واقع مدت زمان استریل سازی بستگی به نوع مواد، جنس تجهیزات و ابعاد آنها دارد.
 • استریل کردن مواد روغنی و چرب، معمولاً در 121 درجه سانتی گراد و 2 ساعت صورت می گیرد، بهتر است جهت استریل کردن آنها از حرارت خشک استفاده شود. توجه کنید که هر چقدر حجم نمونه بزرگتر باشد، زمان بیشتری برای استریل کردن آن لازم است.
 • جنس سینی را بررسی کنید و از مقاوم بودن آن در برابر حرارت مطمئن شوید؛ زیرا اگر مقاومت لازم را نداشته باشد ممکن است ذوب شود که بسیار خطرآفرین است.
 • از قرار دادن تجهیزات لاتکس یا ونیل در اتوکلاو صنعتی بپرهیزید؛ زیرا ممکن است بر اثر دمای بالا ذوب شوند.
 • در صورتی که مواد بیولوژیکی از لیبل کاغذی استفاده شده و یا جنس بسته تجهیزات از کاغذ باشد، بعد از اتوکلاو کردن نباید از آنها استفاده کرد.

انواع اتوکلاو صنعتی

انواع اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنعتی عمودی

بارگیری این اتوکلاو صنعتی با باز کردن درب بالایی دستگاه صورت می گیرد و گزینه ای مناسب برای استفاده در صنعت های کوچک ، کلینیک های کوچک با فضای کم و آزمایشگاه ها هستند. این دسته از اتوکلاوها به اتاقکی با ظرفیت پایین مجهز هستند.

اتوکلاوهای صنعتی افقی

این نوع اتوکلاو صنعتی جزو استریل کننده ای هستند که بارگیری آنها از بخش جلو صورت گرفته و محفظه کاربردی در آنها، حجم بالایی دارد. به همین دلیل کاربر می تواند در هر دوره، مقدار زیادی وسایل و تجهیزات را استریل کند؛ در نتیجه کارکنان پزشکی فشار کمتری را متحمل خواهند شد. از این مدل در صنعت های بزرگ استفاده میشود چرا که استفاده از راحتر بوده و در حجم های بزرگ تولید میشود .

اتوکلاوهای جابجایی گرانشی

اتوکلاوهای جابجایی گرانشی نیز نیاز به بخار متراکم، جهت خروج هوا از محفظه دارند. معمولاً از این دستگاه ها برای استریل و ضدعفونی کردن ابزار آلات جراحی مسطح و برخی ضایعات خطرناک زیست محیطی استفاده می شود. درست است که این اتوکلاوها حالت چند منظوره دارند، اما اتوکلاوهای پیش خلاء از این لحاظ همه کاره تر هستند.

اتوکلاوهای پیش خلاء

در این اتوکلاوها از پمپ خلاء، جهت خروج هوای موجود در محفظه استفاده می شود و از آنجایی که توسط آنها، امکان نفوذ بخار بر اجسام بالاست. می توان با این اتوکلاوها بارهای پیچیده از جمله محصولات نساجی پزشکی و بارهای متخلخل را استریل کرد.

شاید بپرسید می توان از این دستگاه بصورت صنعتی استفاده کرد و یا اتوکلاو صنعتی چیست؟ در جواب باید گفت تمامی اتوکلاوهای تولیدی این شرکت (غیر از نوع خانگی) مخصوص محیط های صنعتی هستند و ظرفیت های بالا، به راحتی نیاز شما به استریل سازی حجم زیادی از تجهیزات و ابزار آلات را تامین می کنند.

اجزای اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنعتی از چه اجزایی تشکیل شده است

بدنه / چمبر / محفظه بیرونی / درب اتوکلاو صنعتی / المنت ها / مولد بخار / مخزن آب / پمپ وکیوم / شیر اطمینان / مانومتر / منبع کندانسور / شیر برقی / برد الکتریکی

بدنه
بدنه بیرونی ترین بخش اتوکلاو صنعتی را تشکیل داده و جنس آن رابطه مستقیمی با طول عمر دستگاه داد. به همین دلیل ما در ساخت بدنه از متریال های بسیار مستحکمی استفاده کردیم و برای مقاومت بیشتر، آن را با رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشش داده ایم.

چمبر

چمبر یا محفظه داخلی، مکانی می باشد که وسایل و اشیا را برای استریل سازی درون آن قرار می دهند. حجم چمبر اتوکلاو صنعتی ، نشان دهنده ظرفیت دستگاه است.

محفظه بیرونی

این اتوکلاو دارای محفظه بیرونی نیز می باشد که روی محفظه درونی قرار دارد. این محفظه دمای چمبر را حفظ و تامین می کند.

درب اتوكلاو صنعتی

این دستگاه حالت درب دار دارد که از طریق آن می توان، لوازم و ابزارآلات را داخل محفظه داخلی قرار داد و یا آنها را از محفظه خارج کرد. از آنجایی که این درب دارای جک پنوماتیک است، به راحتی باز و بسته می شود.

المنت ها

قطعاً المنت ها اصلی ترین بخش تشکیل دهنده اتوکلاو هستند که حرارت لازم برای تولید بخار را تامین می کنند. این المنت ها با برق کار می کنند و دارای عایق مناسبی هستند؛ به همین دلیل در برابر حرارت بالا مقاومت زیادی دارند.

مولد بخار

مولد بخار از دیگر اجزای کاربردی در اتوکلاو صنعتی است که در آن ، آب به بخار تبدیل شده و به چمبر تزریق می شود.

مخزن آب

در این دستگاه، جهت ذخیره آب از این مخزن استفاده شده که طی مراحلی تبدیل به بخار پرفشار می شود.

پمپ وكیوم

معمولاً از پمپ وکیوم، برای تخلیه هوای داخلی محفظه و وارد کردن بخار به درون آن استفاده می شود. همچنین این پمپ در انتهای کار، به منظور خشک کردن لوازم استریل شده بکار می رود. به بیانی دیگر باید گفت این پمپ با اجرای عمل مکش و وکیوم، در چمبر سبب ایجاد فشار منفی در چمبر می شود.

شیر اطمینان

شیر اطمینان نقش موثری در امنیت دستگاه دارد؛ زیرا در صورتی که فشار از حد استاندارد فراتر رفت، این شیر سریعاً باز شده و سبب می شود بخار اضافی تخلیه شده و فشار کنترل شود.

مانومتر (فشار شكن)

این گیج فشار دارای عقربه و صفحه ای کوچک بوده و وظیفه اندازه گیری و نشان دادن میزان فشار داخلی محفظه درونی، بیرونی و منبع بخار را بر عهده  دارد. بنابراین اگر فشار بالا باشد کاربر سریعاً مطلع شده و تا زمانی که فشار به حالت نرمال برنگردد درب محفظه باز نمی شود.

منبع کندانسور

عمل خنک سازی بخار در این منبع صورت می گیرد، در واقع منبع کندانسور دارای میله ای فلزی و مارپیچ مانند است که بخار در عین عبور از آن، تغییر حالت داده و به مایع تبدیل می شود؛ در نهایت به داخل مخزن آب مصرفی یا به سمت فاضلاب هدایت می شود.

شیر برقی

تعداد شیر برقی کاربردی در اتوکلاو، برحسب نوع دستگاه و ظرفیت آن متفاوت است. شیر برقی، وظیفه باز و بسته کردن منافذ و مجاری های متعدد دستگاه را بر عهده دارد.

برد الکتریکی

برد الکتریکی از دیگر بخش های اتوکلاو صنعتی است که تمامی عملیات کنترلی دستگاه، پردازش و صدور دستورها به شیرهای برقی و … در آن صورت می گیرد.

خلاصه مطلب :
اتوکلاو صنعتی یک دستگاه است که برای استریل کردن و ضدعفونی کردن ابزار و تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و صنعتی استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از بخار آب تحت فشار بالا، می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در ابزارهای پزشکی و صنعتی شود.

اتوکلاو صنعتی معمولاً در سایزها و ظرفیت‌های مختلفی وجود دارد و می‌تواند با فشار بخار بین ۱ تا ۳ بار و دمای بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد کار کند. این دستگاه معمولاً از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود و برای کارکردن به برق و آب نیاز دارد. همچنین اتوکلاوهای صنعتی با توجه به نوع و مقدار ابزار و تجهیزات قابل تنظیم و برنامه‌ریزی هستند.

مشاوره و ثبت سفارش

67 89 21 26 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام های شما
 1. احمدپور

  یک اتوکلاو صنعتی با ابعاد 4 متر طول و 2 متر ارتفاع برای کارخانه ی تولید آبمیوه نیاز داشتیم . احمدپور هستم کارپرداز شرکت تکدانه ، تولید در این ابعاد برای شما مقدور هست ؟

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام
   بله آقای احمدپور در هر ابعادی بخواید امکان تولید می باشد .

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید