fidarnic
شرکت فیدارنیک

دیگ بخار

دیگ بخار

با افزایش روزافزون تکنولوژی، دیگ های بخار مختلفی وارد بازار شدند که می توان از آنها در صنایع مختلف، جهت پخت و پز و تامین گرمایش مورد نیاز تجهیزات صنعتی از جمله: پروسس تانک، دستگاه های اسانس گیر و … استفاده کرد. متنوع بودن این محصولات قوه انتخاب را برای کاربر سخت کرده است.

به همین دلیل توصیه می کنم این مطلب را قبل از خرید مطالعه کنید تا اطلاعاتی جامع از دیگ های بخار، مزیت ها و کاربرد آنها بدست آورید. شاید فکر کنید مطالعه کاربرد چندانی نخواهد داشت و فروشنده قبل از خرید شما را کاملاً راهنمایی می کند؛ اما اینطور نیست. مطالعه معلومات شما نسبت به کالا را افزایش داده و سبب می شود با نگرشی منطقی به قضیه نگاه کنید و بهترین دیگ بخار که با نیازتان متناسب است را انتخاب کنید .

” در ادامه در مورد دیگ بخار و چیستی آن بحث خواهیم کرد :
حضورتان در این صفحه نشان می دهد دنبال دستگاهی مناسب برای تولید بخار هستید، اما نمی دانید چه دستگاهی مناسب کار شماست. نگران نباشید، در ادامه شما را با دستگاهی ایده آل برای تولید بخار آشنا می کنیم که کاربردی صنعتی داشته و در مدل ها و انواع مختلف قابل تولید است، پس به راحتی می توانید دستگاهی متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

● اما دیگ بخار چیست؟ دیگ بخار یا بویلر (Boiler) وسیله ای برای تولید بخار بوده که یک بخش آن را آب و بخش دیگر را آتش تشکیل داده و امکان ساخت آن در دو حالت عمودی و افقی وجود دارد. دیگ بخار صنعتی در کارواش ها، گلخانه ها، بیمارستان ها، خشکشویی ها، صنایع رنگرزی و نساجی و … بیشترین کاربرد را دارد. خب تا اینجا با دیگ بخار و کاربرد آن آشنا شدید، حالا بهتره بریم سراغ انواع دیگ بخار.

دیگ بخار

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار یک دستگاه صنعتی است که برای تولید بخار استفاده می‌شود. بخار تولید شده توسط دیگ بخار معمولاً برای انجام فرآیندهای صنعتی مانند تولید برق، گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها، تولید صنایع شیمیایی و فرآوری غذا استفاده می‌شود.

دیگ بخار معمولاً شامل یک محفظه بزرگی برای جمع‌آوری آب، یک سیستم حرارتی برای تبدیل آب به بخار، یک مجموعه لوله‌هایی برای انتقال بخار و یک سیستم کنترل برای نظارت بر فشار و دما است. در بسیاری از صنایع، دیگ بخار به صورت پایدار و بهینه برای کارکرد بلندمدت طراحی و نصب می‌شود.

دیگ بخارها می‌توانند با استفاده از سوخت‌های مختلفی مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ و یا چوب کار کنند. همچنین، دیگ بخار می‌تواند در انواع و اقسام سایز و ظرفیت ساخته شود، به صورت دستی یا خودکار کنترل شود و دارای تکنولوژی‌های مختلفی برای کاهش آلاینده‌ها باشد.

دیگ بخار مخزنی هست دربسته، جهت تولید بخار آب که بخار تولیدی توسط آن را می توان از طریق اتصالات به دستگاه های مختلف منتقل کرد تا گرمایش مورد نیاز آنها تامین شود. دیگ بخار صنعتی به دو بخش کلی آب و آتش تقسیم شده که آب، توسط آتش گرم شده و به بخار تبدیل می شود. دیگ بخار از لحاظ نوع متریال، به چندین دسته فولادی، چدنی و استیل تقسیم شده است. دیگ بخار چدنی، مخصوص تولید بخار کم فشار بوده و دیگ بخار فولادی را می توان جهت تولید بخار پرفشار استفاده کرد. این دستگاه در ظرفیت های متعدد قابل ساخت بوده که میزان بخار تولیدی به ظرفیت آن بستگی دارد. بویلر در عین مدرن بودن، ساده نیز است و در کمترین زمان ممکن آب را به بخار تبدیل می کند.

کارخانه دیگ بخار

این محصول مطابق با برترین تکنولوژی روز ساخته شده و تمام قطعات کاربردی در آن، جزو برترین برندهای بازار به حساب می آیند. دیگ بخار مدل های مختلفی دارد که بهتر است به شرح آنها بپردازیم:

انواع دیگ بخار

دیگ های بخار به دو دسته لوله آبی (واترتیوب) و لوله آتشی (فایرتیوب) تقسیم شده اند که هر کدام ویژگی های منحصر بخود را دارند. برای آشنایی با این دیگ ها، ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

 • دیگ بخار فایرتیوب (FIRE TUBE BOILER)

در دیگ بخار فایرتیوب، احتراق در درون لوله ایجاد می شود، بدین ترتیب گرما یا گازهای ناشی از احتراق، از داخل لوله های پاس دوم و سوم عبور نموده و حرارت بواسطه کوره و بدنه لوله ها به آب منتقل شده که در نهایت تبدیل به بخار می شود. به بیانی دیگر باید گفت این نوع دیگ بخار، دارای تعداد معینی لوله های تودرتو و بلند است که گاز داغ تولید شده در کوره، از آنها عبور می کند.

تولید دیگ بخار

در دیگ بخار فایرتیوب، آب لوله های بیرونی را احاطه می کند. این لوله ها توسط لوله های داخلی گرم می شوند، بدین ترتیب آب احاطه شده در پیرامون آنها به تدریج افزایش دما یافته و گرم می شود و در نهایت تبخیر می گردد. همین امر سبب شده این دسته از دیگ ها، به دیگ های لوله آتشی معروف شوند. در حالت کلی دیگ های لوله آتشی به مخزنی بزرگ مجهز شده اند و شکلی استوانه مانند دارند. معمولاً از این بویلرها در دما و فشار متوسط استفاده می شود و در بیمارستان ها، صنایع غذایی، صنایع لاستیک، صنایع قند و … بیشتر کاربرد دارند.

 • دیگ بخار واترتیوب (WATER TUBE BOILER)
دیگ بخار

این دسته از دیگ های بخار، به لوله هایی مملو از آب مجهز شده اند که گرما از خارج به آنها برخورد می کند تا گرم شوند. این عامل سبب گرم شدن غیرمستقیم آب شده که رفته رفته تبخیر می شود. دیگ های بخار واترتیوب در ظرفیت های بالا ساخته می شوند و برای فشار کاری بالا مناسبند.

در حالت کلی این دیگ ها، تبدیل آب به بخار را با حرارت بالا اجرا می کنند و بدلیل طبیعی بودن عمل سیرکولاسیون، حرارت بصورت مطلوب منتقل می شود. به بیانی دیگر باید گفت: آب داخلی لوله های رابط این دیگ ها، مابین درام های بالا و پایین به گردش درآمده و حرارت ناشی از احتراق سوخت را جذب نموده و بواسطه تشعشع در کوره و جابجایی در بخش های دیگر، تبدیل به بخار می شود. معمولاً این نوع دیگ ها در پالایشگاه ها و نیروگاه ها بیشتر استفاده می شوند. البته در مواردی که به بخار با تناژ و فشار بالا نیاز است نیز کاربرد زیادی دارند.

قیمت دیگ بخار

قطعاً قبل از هر اقدامی برای خرید دیگ بخار، پیگیر قیمت آن هستید؛ به همین دلیل این بخش را به قیمت این دستگاه اختصاص دادیم. در حالت کلی قیمت دیگ بخار به عوامل مختلفی نظیر نوع، کیفیت قطعات، ظرفیت و کارایی آن بستگی دارد. هر چه ظرفیت دیگ بخار بالا باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد. در حالت کلی قیمت دیگ بخار کوچک، نسبت به ظرفیت های بالا مناسب تر است.

نقشه دیگ بخار

اگر یک دیگ بخار مطابق با استانداردهای جهانی طراحی شود و قطعات کاربردی در آن، جزو برندهای برتر باشند، حتماً قیمت گران تری خواهد داشت، اما در عوض راندمان بالایی در تولید بخار داشته و کاربر می تواند از آن سال ها، بدون خرابی استفاده کند. شایان ذکر است که ما برای رضایت مشتری، تمامی بویلرهای تولیدی را با قیمتی مناسب و معقول، به بازار عرضه کردیم که قیمت با کیفیت آنها تناسب دارد.

توجه: هرگز ارزان بودن قیمت دیگ بخار را ملاک قرار ندهید، زیرا امروزه در بازار شاهد عرضه دستگاه هایی غیراستاندارد و ارزان، از سوی افراد سودجو هستیم که برخی افراد برای صرفه جویی در هزینه ها، آنها را می خرند. البته خیلی زود پشیمان می شوند؛ زیرا این دیگ های بخار، کیفیت لازم را نداشته و احتمال خرابی زودهنگام آنها بالاست.

قیمت دیگ بخار برحسب ظرفیت دستگاه و قطعاتی که در آن استفاده شده تعیین می گردد (قیمت دیگ بخار کوچک ارزان تر از نوع دیگ بخار بزرگ است). پس بطور قطعی نمی توان گفت قیمت این دستگاه چقدر است، مگر اینکه مشتری مشخصات کلی دستگاه را در آورده و به کارشناسان فروش ما ارائه دهد تا قیمت دقیق آن را استعلام کنند. البته وجود نوسان در بازار ارز نیز در بالا و پایین آمدن قیمت دستگاه بی تاثیر نیست. پس بهتره قیمت دقیق دیگ بخار را از کارشناسان ما بگیرید.

دیگ بخار

سایر کاربردهای مختلف دیگ بخار صنعتی

 • قابل استفاده در صنایع غذایی (جهت بخار پز کردن مواد)
 • قابل استفاده در مراکز داروسازی و صنایع شیمیایی
 • قابل استفاده در ساختمان سازی ها (تهیه قیر، ایزوگام و آسفالت)
 • قابل استفاده در صنعت لبنیات (پخت غیرمستقیم مواد)
 • صنایع پتروشیمی و نفتی (در این صنایع از دیگ بخار واترتیوب استفاده می شود)
 • قابل استفاده در صنایع بلوک زنی
 • قابل استفاده در تولیدی های مبل
 • قابل استفاده در نیروگاه ها و صنایع پتروشیمی
 • قابل استفاده در پالایشگاه ها
 • قابل استفاده در خشک شویی ها و خشک کن های بزرگ صنعتی
 • قابل استفاده در صنایع بسته بندی
 • قابل استفاده در کارخانه های تصفیه روغن الکتروموتور
 • قابل استفاده جهت تامین گرمایش در مراکز تولید چرم مصنوعی
 • قابل استفاده در کارگاه های تولید ظروف یک بار مصرف
 • قابل استفاده در نساجی ها و رنگرزی ها (جهت تولید و تهیه متریال اولیه از جمله پشم، نخ و رنگ کردن آنها)
 • قابل استفاده در مرغداری ها و سایر صنایع صنعتی، نیمه صنعتی و مکان های عمومی

بررسی ساختمان کلی بویلر بخار

دیگ بخار از دسته دستگاه های صنعتی است که در ساخت آن از قطعات مختلفی استفاده شده که در این بخش قصد داریم آنها را بررسی کنیم. در حالت کلی شیر تخلیه، مخزن، بدنه، شاسی، لوله ها، کوره، پایه ها، صفحات لوله ها، دماسنج یا ترمومتر، خروجی بخار، قطع کننده ها، پمپ، هواگیر، مشعل، تابلو برق و … از قطعات اصلی دیگ بخار هستند. این قطعات بصورت منظم کنار هم واقع شده و هر کدام وظیفه واحدی دارند. متریال کاربردی در بدنه دیگ بخار از نوع درجه یک بازار بوده که خاصیتی ضد زنگ دارند.

امکان ساخت بدنه با متریال هایی نظیر چدن، استیل و فولاد وجود دارد که نوع چدنی، در مواردی که به فشار کم نیاز باشد استفاده می شود و نوع فولادی و استیل، برای فشار کاری بالا مناسبند. جنس کوره این دستگاه از فولاد مقاوم است.

خرید دیگ بخار

این دستگاه دارای صفحات لوله ای بوده که در دو سمت استوانه قرار گرفته اند. برش این صفحه ها، برحسب محل قرارگیری لوله های خروج دود و کوره صورت گرفته است. تابلو برق این دیگ، محل نصب تمامی قطعات الکتریکی و کنترلی می باشد؛ این قطعه تنظیم دستگاه را برای کاربر راحت کرده است. شیر تخلیه کاربردی امنیت دیگ را افزایش داده است؛ زیرا اگر فشار بالا رفت، این شیر بطور خودکار باز می شود تا فشار حالت نرمال داشته باشد. ترمومتر یا دماسنج میزان دما را اندازه گیری نموده و آن را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

نحوه کار دیگ بخار صنعتی

دیگ بخار چیست

راه اندازی درست و اصولی، لازمه استفاده از هر دیگ بخار است. بنابراین قبل از هر کاری باید آن را طبق یک چرخه مهندسی شده راه اندازی و دیگ را از طریق اتصالات به آب شهری وصل کرد. البته مشعل دستگاه که می تواند از نوع گازی یا گازوئیلی باشد را باید به گازشهری یا منبع گازوئیل متصل نمود تا حرارت مورد نیاز تامین شده و لوله ها داغ شوند. در این مرحله می توان دستگاه را روشن کرد، بدین ترتیب آب داخلی مخزن از لوله ها عبور می کند. (اگر دیگ از نوع واترتیوب باشد، آب از لوله های داخلی و اگر از نوع فایرتیوب باشد در پیرامون لوله های داخلی عبور خواهد کرد).

توسط حرارت ناشی از مشعل، آب تا حدی داغ می شود که به مرور تبدیل به بخار می گردد. بخار تولیدی و آب به سمت مخزنی خالی هدایت شده و آب و بخار در این بخش از هم جدا می شوند. این عمل تا جایی ادامه خواهد داشت که همه آب موجود به بخار تبدیل شود. سپس بخار به سمت بالای دستگاه منتقل شده و هنگامی که بخار به حد مورد نظر رسید، توسط دریچه آزاد می گردد.

خرید دیگ بخار

خرید یک دیگ بخار ممکن است به نظر برای شما چالش برانگیز باشد، اما با توجه به چند مورد می توانید به راحتی به یک تصمیم خرید مناسب برسید. در زیر به چند نکته کلیدی در خرید دیگ بخار اشاره می کنم

دیگ بخار را نباید بدون تحقیق و بررسی خرید کرد . گاهی افراد بدون جمع آوری اطلاعات در مورد دستگاه، اقدام به خرید می کنند و طولی نمی کشد که از انتخاب خود پشیمان شده و مجبور به خرید دستگاه دیگری می شوند. به همین دلیل توصیه می کنم این بخش را حتماً مطالعه کنید. در واقع کاربر در تهیه دیگ بخار، باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرد و دستگاه را از لحاظ جنس، مقاومت، طول عمر، بازدهی و کارایی بسنجد.

خرید دیگ بخار

مثلاً اگر نیاز به تولید مقدار زیادی بخار باشد، ظرفیت های پایین به خوبی پاسخ نخواهند داد و بهتر است ظرفیت های بالای این دستگاه را برگزینید.  جنس دیگ بخار مستقیماً با طول عمر آن در ارتباط است. پس هنگام خرید، حتماً جنس آن را بررسی کنید و از مقاوم و ضدزنگ بودن آن مطمئن شوید. خریدار می تواند به دلخواه جنس دستگاه را از نوع چدن، فولاد و یا استیل انتخاب کند. قطعات کاربردی در دیگ های بخار نیز اهمیت بالایی دارند و هر چه قطعات کیفیت بالایی داشته و جزو برندهای معروف باشند بهتر است. زیرا مارک های شناخته شده از سوی سازمان استاندارد جهانی به تایید رسیده اند و دلیل شناخته شدن آنها، کیفیت بالایی که دارند است.

از دیگر معیارها در خرید دیگ بخار استاندارد، شکل ظاهری آن است؛ زیرا این دستگاه هم حالت افقی دارد و هم عمودی و خریدار می تواند مطابق با نیاز خود، نوع مورد نظر را انتخاب کند. همچنین امکان سفارش دیگ بخار در دو حالت لوله آتشی و لوله آبی وجود دارد.

توصیه می کنم هنگام خرید از ضمانت دار بودن دیگ بخار مطمئن شوید؛ زیرا اگر این محصول با گارانتی معتبر به بازار عرضه گردد، بعد از خرید نیز توسط شرکت سازنده پشتیبانی خواهد شد و اگر قطعه یا قطعاتی از آن بصورت احتمال خراب از آب درآمد، می توان قطعه خراب را با قطعه نو عوض کرد.

خدمات پس از فروش نیز در این دستگاه بزرگ بسیار حائز اهمیت است چرا که طبق تجربه کار با این دستگاه نیازمند چک های سالیانه و بررسی های کلی دارد که اگر شرکت و کارخانه فروشنده دیگ بخار خدمات پس از فروش ضعیفی داشته باشد قطعا خریدار در آینده به مشکل برمیخورد لذا خدمات پس از فروش رو جدی گرفته و در صورت امکان رزومه فروش از فروشنده درخواست کنید تا با پیگیری از کسانی که قبلا خرید داشتند متوجه خدمات پس از فروش شرکت مربوطه شوید .

خرید دیگ بخار ممکن است به دلیل کاربردهای مختلفی که دارد، از جمله استفاده در صنایع مختلف، از جمله صنایع غذایی، پزشکی و غیره، مورد نیاز باشد. در ادامه به چند نکته مهم برای خرید دیگ بخار اشاره می‌کنم:

 1. اندازه دیگ: برای خرید دیگ بخار ابتدا باید اندازه مورد نیاز خود را بررسی کنید. این مسئله به وسعت فضای کاری شما بستگی دارد. برای مثال، در صورتی که به دنبال دیگی برای استفاده در یک کارخانه هستید، باید یک دیگ بزرگتر انتخاب کنید.
 2. نوع مواد ساختاری: مواد ساختاری دیگ بخار نیز بسیار مهم است. بیشتر دیگ‌های بخار از فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای فولادی ساخته می‌شوند. در هر صورت، باید مطمئن شوید که مواد ساختاری دیگ با شرایط کاری شما سازگار هستند.
 3. قدرت بخار: قدرت بخار دیگ بخار برای کارکرد مناسب آن بسیار حائز اهمیت است. باید مطمئن شوید که قدرت بخار دیگ برای کارهای شما کافی است.
 4. کارایی: برای خرید دیگ بخار، باید به کارایی آن توجه داشته باشید. در صورتی که دیگ به دلیل قابلیت تنظیم بخار و دما، سریع و بهره‌ور باشد، به طور قطع انتخاب مناسبی است.
 5. قیمت: قیمت نیز یکی از مواردی است که باید در هنگام خرید دیگ بخار به آن توجه کنید. باید به یاد داشته باشید که دیگر خصوصیات ویژه دیگ بخار نیز باید در نظر گرفته شود.

به صورت خلاصه اگر بخواهیم بگیم :

دیگ بخار صنعتی به عنوان یکی از اجزای اساسی و مهم در صنایع، تأمین بخار و حرارت را برای تأسیسات و فرآیندهای صنعتی فراهم می کند. در هنگام خرید دیگ بخار صنعتی، باید به نکات زیر توجه کنید:

۱. نوع سوخت : انتخاب نوع سوخت مورد نیاز دیگ به وابستگی به نوع فرآیند و تجهیزات صنعتی مورد نیاز خواهد داشت. سوخت‌های معمول شامل گاز، نفت، زغال سنگ، بیوماس و … می‌شوند.

۲. ظرفیت دیگ : برآورد ظرفیت دیگ برای تأمین نیاز حرارتی کارخانه و فرآیند صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

۳. قابلیت تنظیم : بررسی قابلیت تنظیم دیگ برای تأمین نیازهای متفاوت از جمله دمای بخار، فشار و حرارت است.

۴. کیفیت ساخت : انتخاب تولیدکننده ای با روند تولید کیفی، استانداردهای رعایت شده و قابلیت پشتیبانی و خدمات پس از فروش مطلوب است.

۵. ایمنی و استانداردها : ایمنی دیگ و رعایت استانداردهای مربوط به طراحی و تولید دیگ بسیار حائز اهمیت است. برای تضمین ایمنی، باید اطمینان حاصل کرد که دیگ با استانداردهای معتبری مانند ASME، EN، GB طراحی و ساخته شده است.

تجهیزات جانبی دیگ بخار

سختی گير

در ساخت دیگ بخار از سختی گیر، جهت جداسازی دو عنصر منیزیم و کلسیم استفاده شده است. برای روشن شدن موضوع باید گفت: عدم جداسازی کلسیم و منیزیم از آب سبب می شود، اتفاقی که در کتری می افتد برای دیگ بخار نیز رخ دهد. یعنی رسوب گرفتگی ایجاد شود که این عامل، سطح بین لوله های آتشخوار و آب را کاهش داده و برای تولید میزان مشخصی فشار، انرژی زیادی مصرف خواهد شد. با سختی گیر این مشکل رفع شده و نیازی به پاکسازی لوله ها نیست. در واقع پاکسازی لوله ها هم هزینه بر است.

سختی گیر دیگ بخار

سختی گیرهای کاربردی در دیگ بخار، از نوع رزین کاتیونی در سیکل سدیم هستند و احیای آنها با آب نمک امکانپذیر می باشد.

دی اريتور

گازهای محلول داخلی آب تغذیه، اصلی ترین دلیل خوردگی قطعات تحت فشار دیگ بخار هستند. بهترین کار جهت پیشگیری از خوردگی این است که آب دیگ می بایست حالت قلیایی و احیا کننده داشته باشد. برای اینکه از قلیایی و احیا کنندگی آب دیگ مطمئن شویم، باید همه اکسیژن داخلی آب دیگ را خارج کرد. در واقع هواگیری فیزیکی دیگ و اضافه کردن مواد شیمیایی به آب دیگ، راهکارهایی هستند که سبب قلیایی شدن آب می گردند.

سوپر هيتر

از این امکان در دیگ های بخار، به منظور افزایش حرارت بخاری که از دیگ خارج می شود استفاده می کنند تا راندمان کاری افزایش یافته و فشار دیگ پایین بیاید.

اکونومايزر

اکونومایزر از دیگر متعلقات جانبی دیگ بخار است که دلیل استفاده از آن، بازیافت گرما و پیش گرم سازی آب تغذیه بوده که سبب افزایش بازدهی دیگ می شود و خوردگی ناشی از دماهای پایین را بشدت کاهش می دهد.

دیگ بخار

انواع دیگ های بخار از لحاظ مراحل عبور دود

دیگ های بخار از لحاظ مراحل عبور دود انواع مختلفی دارند که شامل: دیگ بخار دو پاس، دیگ بخار سه پاس و … است.

انواع دیگ های بخار از لحاظ ساختاری

این نوع دیگ ها یا حالت عمودی دارند یا افقی که نوع افقی، خود به 4 دسته عقب مرطوب، عقب خشک، شعله برگشتی و عقب نیمه مرطوب تقسیم شده که در ذیل سه نوع اول را شرح خواهیم داد:

دیگ بخار عقب مرطوب

این نوع دیگ ها در ظرفیت های بالا (3 تن در ساعت به بالا) طراحی شده اند و در آنها، گازهای داغ خروجی از کوره به محفظه برگشت وارد شده و به طرف لوله های دود منتقل می گردند. محفظه برگشت این دیگ ها در درون آب قرار گرفته و گازهای داغ پس از عبور از پاس 2، 180 درجه به چرخش درآمده و به پاس 3 وارد می شود؛ در آخر گازها از دودکش خارج می گردند. از مزایای اصلی این بویلرها، راندمان حرارتی بالا و انتقال مطلوب حرارت است. 

دیگ بخار قیمت

دیگ بخار عقب خشک

دیگ بخار عقب خشک دارای محفظه برگشت بتنی بوده که در بیرون از بخش تحت فشار دیگ واقع شده است. در حالت کلی راندمان این دیگ ها نسبتاً پایین بوده و تعمیر و نگهداری آنها، پرهزینه تر و وقت گیرتر است.

دیگ های شعله برگشتی

مشعل در این نوع دیگ های شعله برگشتی، در کوره بزرگتری قرار دارد و شعله بعد از اینکه به صفحه انتهایی کوره برخورد کرد، 180 درجه به چرخش درآمده و از کناره های مشعل، به لوله های دود منتقل می گردد.

لوله و اتصالات دیگ بخار

لوله کشی رفت

در ساخت دیگ های بخار با ظرفیت پایین از لوله ای جهت خروج بخار استفاده شده است، قطر این لوله را باید در حدی انتخاب کرد که سرعت بخار زیاد نباشد؛ دلیل این امر به حداقل رساندن ورود قطرات آب به خطوط رفت است. توجه کنید که دیگ های بخار با ظرفیت بالا، دارای چند خروجی بخار هستند.

برخی مهندسین جهت افزایش حجم ذخیره، اغلب هِدر بخار را با قطر بزرگ انتخاب می کنند. هر چند این کار معایبی در پی دارد که این معایب با وجود تقاضای ناگهانی بخار، رفع می گردد (غیر از هنگام راه اندازی). قطر هدر را می توان هم اندازه با اتصال پیش بینی شده روی لوله کاربردی یا دیگ تعیین کرد. در حالت کلی پایه تعیین قطر لوله خروجی (از دیگ تا هدر)، همان پایه تعیین قطر خط لوله ساختمان می باشد.

لوله کشی برگشت

لوله های برگشت از دیگر اجزای دیگ بخار هستند که این لوله ها در دیگ های چدنی، به دو سمت دیگ وصل شده اند. در نوع فولادی این دیگ ها می توان یک یا دو محل، جهت اتصال لوله برگشت در نظر گرفت. در صورتی که روی دیگ 2 مکان جهت اتصال لوله برگشت تعبیه شود، حتماً می بایست از هر دو محل استفاده کرد تا جریان آب در داخل دیگ، به خوبی صورت گیرد. در واقع برگشت کندانسیت به مخزن این دستگاه، می تواند تحت فشار پمپ یا ثقلی باشد.

تولید کننده دیگ بخار

بطور معمول برای هر دیگ بخار از یک پمپ تغذیه یا پمپ کندانسیت استفاده می شود. در داخل دیگ یک کنترلر سطح آب وجود دارد که توسط آن، کارکرد پمپ مورد کنترل قرار می گیرد. بدین ترتیب می توان گفت : تغذیه چندین دیگ با یک پمپ و تغذیه آب امکانپذیر است. 

در حالت کلی تعیین قطر لوله کشی برگشت، مطابق با بار کل صورت می گیرد. میزان خط لوله بین دیگ بخار و پمپ، می بایست برای کاهش فشار کم و بیشترین دبی پمپ، صورت گیرد.

ویژگی های برجسته دیگ بخار

 • قابلیت تولید در مدل ها و ظرفیت های مختلف
 • تولید شده با متریال های بسیار مقاوم و ضد زنگ
 • راندمان بالا در تولید بخار و تحمل بالا در برابر شوک حرارتی
 • امکان تولید بصورت لوله آبی و لوله آتشین (به صورت درخواستی)
 • سرویس و تعمیر کم هزینه (قابلیت عیب یابی آسان)
 • قابل استفاده جهت پخت مواد غذایی و مایعات بصورت غیرمستقیم
 • برخورداری از سطح ایمنی بالا
 • قابلیت کنترل سطح دما و عدم اتلاف دما جهت کندانس شدن
 • کارکردی کم صدا و تعمیر و نگهداری کم هزینه
 • تحمل بسیار بالا در مقابل شوک حرارتی

تا اینجا با قطعات دیگ بخار، عملکرد، شیوه قیمت گذاری و مزایای آن آشنا شدید. حالا بهتره  در مورد نحوه عیب یابی این دستگاه صحبت کنیم. چون ممکن است به هر دلیلی در حین استفاده از دیگ بخار، مشکل ایجاد شود. با مطالعه موارد ذیل، عیب یابی دستگاه برایتان آسان خواهد شد.

بویلر بخار

بررسی امنیت دیگ بخار و عیب یابی آن

عدم ایجاد شعله

اغلب کاربران اعتراض می کنند که چرا با وجود سالم بودن مشعل، شعله تشکیل نمی شود؟ این عامل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برای مثال: احتمال دارد دلیل این امر، کثیف بودن فیلتر سوخت یا وجود اختلال در کارکرد میکروسوئیچ مسیر هوا و سوخت باشد. برای رفع این مشکل حتماً اتصالات را بررسی کنید و از کیپ بودنشان اطمینان حاصل کنید. اگر برطرف نشد، از سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

بررسی روزانه دیگ بخار، برای جلوگیری از خرابی آن

 • کنترل لوله کنترل و شیشه آب نمای دیگ بخار به صورت روزانه
 • بررسی دمای دودکش و فشار سوخت بصورت روزانه
 • باز و بسته کردن شیر تخلیه (چندبار در روز)
 • بررسی پی در پی وضعیت شعله

بررسی هفتگی دیگ بخار، در صورت کاهش سطح آب

 • خاموشی پمپ تغذیه و کنترل شیشه آب نما
 • بررسی خطاها در نقطه کم آب
 • کنترل لرزش یا نویز الکتروموتورها
 • بیرون کشیدن چشمی شعله، برای اطمینان از عملکرد درست
 • بررسی خطوط تغذیه سوخت و بخار جهت اطمینان از عدم نشتی

بررسی  ماهیانه دیگ بخار

 • کنترل الکترودهای جرقه
 • ارزیابی بدنه خارجی دیگ (نباید بیش از حد داغ شود)
 • بررسی شعله پخش کن، برای اطمینان از عدم ترک خوردگی و سوختگی

کنترل های 6 ماهه دیگ بخار

 • کنترل لوله سوئیچ های سطح آب و سیم ها و کابل های اتصالی
 • بررسی پمپ تغذیه
 • تنظیم دوباره شعله جهت کاهش آلایندگی و افزایش بازدهی

مواردی که سالیانه باید رعایت شود :

 • بررسی قسمت داخلی دیگ، جهت اطمینان از عدم نشتی تیوپ و سوختگی بخش داخلی
 • بررسی درب جعبه دود و تابلو برق
 • پاکسازی لوله ها و اتصالات
 • مطمئن شدن از عدم نشت سوپاپ

مشکلات مشعل دیگ بخار

اگر بعد از روشن کردن مشعل دیگ بخار، بلافاصله خاموش شد نگران نشوید، ممکن است علت این امر کامل نبودن شعله، کثیفی چشم الکتریکی یا عدم تناسب در سوخت و هوا باشد.

خاموشی مکرر مشعل، می تواند بخاطر ایراددار بودن کلیدهای فشار نیز باشد و یا احتمال دارد علت خاموشی زود به زود مشعل، کاهش بار دیگ بخار در مقایسه با ظرفیت آن باشد.

رفع صدای بلند دیگ بخار

سوالی که برخی از کاربران دارند، این است که چطور می توان صدای دیگ بخار را کاهش داد؟ خب این سوال کاملاً بجاست؛ زیرا صدای بلند تجهیزات صنعتی بخصوص ظرفیت های بالای دیگ بخار، بسیار آزار دهنده بوده و آرامش افراد را سلب می کند.

توجه کنید که صدای ناشی از کارکرد دیگ های بخار استاندارد، بسیار ناچیز است. گاهی دلیل صدای بالای دیگ در حین کار می تواند بخاطر عدم تراز بودن مکان نصب آن باشد و یا زاویه خطوط درست نباشد بنابراین هنگام نصب دیگ بخار از درست بودن زاویه خطوط مطمئن شوید تا شاهد شنیدن صدای بلند این دستگاه نشوید.  توصیه می کنم نصب و راه اندازی این دستگاه را به کارشناسی بسپارید که در این زمینه تخصص لازم را دارد تا راهکارهای خوبی در باب کاهش صدا، در اختیارتان قرار دهند.

چگونه می توان میزان خوردگی در دیگ های بخار فولادی را کاهش داد؟

 • حفظ میزانpH  و سطح قلیایی
 • بررسی میزان آلودگی آب اکسیژن
 • پایین آوردن فشار مکانیکی
 • مطابق با توان دیگ و طبق دستورالعمل، فشار و دمای مناسب از آن گرفته شود.
 • بررسی و نظارت مطلوب

لینک های مرتبط

دیگ روغن داغ
دیگ آبگرم

مشاوره و ثبت سفارش

13 72 05 71 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام های شما
 1. رضا ایمانی

  با سلام بنده در حال راه اندازی کارواش بخار هستم و نیاز به یک دیگ بخار دارم ممنون میشم قیمت دیگ بخار برای این کار رو برام بفرستید0913145****

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام آقای ایمانی ، با شما تماس گرفه شد.

 2. یزدان پناه

  با سلام قیمت دیگ بخار 1 تنی و دیگ بخار 2 تنی برای ارسال به اهواز رو محبت میکنید بفرمایید

  • شرکت فیدارنیک

   سلام آقای یزدان پناه ، شماره تماس قرار ندادید . لطفا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت فیدارنیک تماس بگیرید .

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید