fidarnic
شرکت فیدارنیک

دیگ بخار و قیمت انواع بویلر بخار صنعتی

" منتشر شده توسط : شرکت فیدارنیک "

دیگ بخار

با افزایش روزافزون تکنولوژی، دیگ های بخار مختلفی وارد بازار شدند که می توان از آنها در صنایع مختلف، جهت پخت و پز و تامین گرمایش مورد نیاز تجهیزات صنعتی از جمله: پروسس تانک، دستگاه های اسانس گیر و … استفاده کرد. متنوع بودن این محصولات قوه انتخاب را برای کاربر سخت کرده است.

به همین دلیل توصیه می کنم این مطلب را قبل از خرید مطالعه کنید تا اطلاعاتی جامع از دیگ های بخار، مزیت ها و کاربرد آنها بدست آورید. شاید فکر کنید مطالعه کاربرد چندانی نخواهد داشت و فروشنده قبل از خرید شما را کاملاً راهنمایی می کند؛ اما اینطور نیست. مطالعه معلومات شما نسبت به کالا را افزایش داده و سبب می شود با نگرشی منطقی به قضیه نگاه کنید و بهترین دیگ بخار صنعتی که با نیازتان متناسب است را انتخاب کنید .

” در ادامه در مورد دیگ بخار و چیستی آن بحث خواهیم کرد :
حضورتان در این صفحه نشان می دهد دنبال دستگاهی مناسب برای تولید بخار هستید، اما نمی دانید چه دستگاهی مناسب کار شماست. نگران نباشید، در ادامه شما را با دستگاهی ایده آل برای تولید بخار آشنا می کنیم که کاربردی صنعتی داشته و در مدل ها و انواع مختلف قابل تولید است، پس به راحتی می توانید دستگاهی متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

● اما دیگ بخار چیست؟ دیگ بخار یا بویلر (Boiler) وسیله ای برای تولید بخار بوده که یک بخش آن را آب و بخش دیگر را آتش تشکیل داده و امکان ساخت آن در دو حالت عمودی و افقی وجود دارد. دیگ بخار صنعتی در کارواش ها، گلخانه ها، بیمارستان ها، خشکشویی ها، صنایع رنگرزی و نساجی و … بیشترین کاربرد را دارد. خب تا اینجا با دیگ بخار و کاربرد آن آشنا شدید، حالا بهتره بریم سراغ انواع دیگ بخار.

دیگ بخار

دیگ بخار صنعتی چیست؟

دیگ بخار یک دستگاه صنعتی است که برای تولید بخار استفاده می‌شود. بخار تولید شده توسط دیگ بخار معمولاً برای انجام فرآیندهای صنعتی مانند تولید برق، گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها، تولید صنایع شیمیایی و فرآوری غذا استفاده می‌شود.

دیگ بخار معمولاً شامل یک محفظه بزرگی برای جمع‌آوری آب، یک سیستم حرارتی برای تبدیل آب به بخار، یک مجموعه لوله‌هایی برای انتقال بخار و یک سیستم کنترل برای نظارت بر فشار و دما است. در بسیاری از صنایع، دیگ بخار به صورت پایدار و بهینه برای کارکرد بلندمدت طراحی و نصب می‌شود.

دیگ بخارها می‌توانند با استفاده از سوخت‌های مختلفی مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ و یا چوب کار کنند. همچنین، دیگ بخار می‌تواند در انواع و اقسام سایز و ظرفیت ساخته شود، به صورت دستی یا خودکار کنترل شود و دارای تکنولوژی‌های مختلفی برای کاهش آلاینده‌ها باشد.

دیگ بخار مخزنی هست دربسته، جهت تولید بخار آب به صورت صنعتی و در اشل زیاد که بخار تولیدی توسط آن را می توان از طریق اتصالات به دستگاه های مختلف منتقل کرد تا گرمایش مورد نیاز آنها تامین شود. دیگ بخار صنعتی به دو بخش کلی آب و آتش تقسیم شده که آب، توسط آتش گرم شده و به بخار تبدیل می شود. دیگ بخار از لحاظ نوع متریال، به چندین دسته فولادی، چدنی و استیل تقسیم شده است. دیگ بخار چدنی، مخصوص تولید بخار کم فشار بوده و دیگ بخار فولادی را می توان جهت تولید بخار پرفشار استفاده کرد. این دستگاه در ظرفیت های متعدد قابل ساخت بوده که میزان بخار تولیدی به ظرفیت آن بستگی دارد. بویلر در عین مدرن بودن، ساده نیز است و در کمترین زمان ممکن آب را به بخار تبدیل می کند.

کارخانه دیگ بخار

این محصول مطابق با برترین تکنولوژی روز ساخته شده و تمام قطعات کاربردی در آن، جزو برترین برندهای بازار به حساب می آیند. دیگ بخار مدل های مختلفی دارد که بهتر است به شرح آنها بپردازیم:

انواع دیگ بخار صنعتی

دیگ های بخار به دو دسته لوله آبی (واترتیوب) و لوله آتشی (فایرتیوب) تقسیم شده اند که هر کدام ویژگی های منحصر بخود را دارند. برای آشنایی با این دیگ ها، ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

 • دیگ بخار صنعتی فایرتیوب (FIRE TUBE BOILER)

در دیگ بخار فایرتیوب، احتراق در درون لوله ایجاد می شود، بدین ترتیب گرما یا گازهای ناشی از احتراق، از داخل لوله های پاس دوم و سوم این دستگاه صنعتی عبور نموده و حرارت بواسطه کوره و بدنه لوله ها به آب منتقل شده که در نهایت تبدیل به بخار می شود. به بیانی دیگر باید گفت این نوع دیگ بخار، دارای تعداد معینی لوله های تودرتو و بلند است که گاز داغ تولید شده در کوره، از آنها عبور می کند.

تولید دیگ بخار

در دیگ بخار فایرتیوب، آب لوله های بیرونی را احاطه می کند. این لوله ها توسط لوله های داخلی گرم می شوند، بدین ترتیب آب احاطه شده در پیرامون آنها به تدریج افزایش دما یافته و گرم می شود و در نهایت تبخیر می گردد. همین امر سبب شده این دسته از دیگ های صنعتی ، به دیگ های لوله آتشی معروف شوند. در حالت کلی دیگ های لوله آتشی به مخزنی بزرگ مجهز شده اند و شکلی استوانه مانند دارند. معمولاً از این بویلرها در دما و فشار متوسط استفاده می شود و در بیمارستان ها، صنایع غذایی، صنایع لاستیک، صنایع قند و … بیشتر کاربرد دارند.

 • دیگ بخار صنعتی واترتیوب (WATER TUBE BOILER)
دیگ بخار

این دسته از دیگ های بخار صنعتی nd’ fohv ، به لوله هایی مملو از آب مجهز شده اند که گرما از خارج به آنها برخورد می کند تا گرم شوند. این عامل سبب گرم شدن غیرمستقیم آب شده که رفته رفته تبخیر می شود. دیگ های بخار واترتیوب در ظرفیت های بالا ساخته می شوند و برای فشار کاری بالا مناسبند.

در حالت کلی این دیگ ها، تبدیل آب به بخار را با حرارت بالا اجرا می کنند و بدلیل طبیعی بودن عمل سیرکولاسیون، حرارت بصورت مطلوب منتقل می شود. به بیانی دیگر باید گفت: آب داخلی لوله های رابط این دیگ ها، مابین درام های بالا و پایین به گردش درآمده و حرارت ناشی از احتراق سوخت را جذب نموده و بواسطه تشعشع در کوره و جابجایی در بخش های دیگر، تبدیل به بخار می شود. معمولاً این نوع دیگ ها در پالایشگاه ها و نیروگاه ها بیشتر استفاده می شوند. البته در مواردی که به بخار با تناژ و فشار بالا نیاز است نیز کاربرد زیادی دارند.

قیمت دیگ بخار

قطعاً قبل از هر اقدامی برای خرید دیگ بخار صنعتی ، پیگیر قیمت آن هستید؛ به همین دلیل این بخش را به قیمت این دستگاه اختصاص دادیم. در حالت کلی قیمت دیگ بخار صنعتی به عوامل مختلفی نظیر نوع، کیفیت قطعات، ظرفیت و کارایی آن بستگی دارد. هر چه ظرفیت دیگ بخار بالا باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد. در حالت کلی قیمت دیگ بخار کوچک، نسبت به ظرفیت های بالا مناسب تر است.

نقشه دیگ بخار

اگر یک دیگ بخار مطابق با استانداردهای جهانی طراحی شود و قطعات کاربردی در آن، جزو برندهای برتر باشند، حتماً قیمت گران تری خواهد داشت، اما در عوض راندمان بالایی در تولید بخار داشته و کاربر می تواند از آن سال ها، بدون خرابی استفاده کند. شایان ذکر است که ما برای رضایت مشتری، تمامی بویلرهای تولیدی را با قیمتی مناسب و معقول، به بازار عرضه کردیم که قیمت با کیفیت آنها تناسب دارد.

توجه: هرگز ارزان بودن قیمت دیگ بخار صنعتی را ملاک قرار ندهید، زیرا امروزه در بازار شاهد عرضه دستگاه هایی غیراستاندارد و ارزان، از سوی افراد سودجو هستیم که برخی افراد برای صرفه جویی در هزینه ها، آنها را می خرند. البته خیلی زود پشیمان می شوند؛ زیرا این دیگ های بخار، کیفیت لازم را نداشته و احتمال خرابی زودهنگام آنها بالاست.

قیمت دیگ بخار برحسب ظرفیت دستگاه و قطعاتی که در آن استفاده شده تعیین می گردد (قیمت دیگ بخار کوچک ارزان تر از نوع دیگ بخار بزرگ است). پس بطور قطعی نمی توان گفت قیمت این دستگاه چقدر است، مگر اینکه مشتری مشخصات کلی دستگاه را در آورده و به کارشناسان فروش ما ارائه دهد تا قیمت دقیق آن را استعلام کنند. البته وجود نوسان در بازار ارز نیز در بالا و پایین آمدن قیمت دستگاه بی تاثیر نیست. پس بهتره قیمت دقیق دیگ بخار صنعتی را از کارشناسان ما بگیرید.

دیگ بخار

سایر کاربردهای مختلف دیگ بخار صنعتی

 • قابل استفاده در صنایع غذایی (جهت بخار پز کردن مواد)
 • قابل استفاده در مراکز داروسازی و صنایع شیمیایی
 • قابل استفاده در ساختمان سازی ها (تهیه قیر، ایزوگام و آسفالت)
 • قابل استفاده در صنعت لبنیات (پخت غیرمستقیم مواد)
 • صنایع پتروشیمی و نفتی (در این صنایع از دیگ بخار واترتیوب استفاده می شود)
 • قابل استفاده در صنایع بلوک زنی
 • قابل استفاده در تولیدی های مبل
 • قابل استفاده در نیروگاه ها و صنایع پتروشیمی
 • قابل استفاده در پالایشگاه ها
 • قابل استفاده در خشک شویی ها و خشک کن های بزرگ صنعتی
 • قابل استفاده در صنایع بسته بندی
 • قابل استفاده در کارخانه های تصفیه روغن الکتروموتور
 • قابل استفاده جهت تامین گرمایش در مراکز تولید چرم مصنوعی
 • قابل استفاده در کارگاه های تولید ظروف یک بار مصرف
 • قابل استفاده در نساجی ها و رنگرزی ها (جهت تولید و تهیه متریال اولیه از جمله پشم، نخ و رنگ کردن آنها)
 • قابل استفاده در مرغداری ها و سایر صنایع صنعتی، نیمه صنعتی و مکان های عمومی

بررسی ساختمان کلی بویلر بخار

دیگ بخار از دسته دستگاه های صنعتی است که در ساخت آن از قطعات مختلفی استفاده شده که در این بخش قصد داریم آنها را بررسی کنیم. در حالت کلی شیر تخلیه، مخزن، بدنه، شاسی، لوله ها، کوره، پایه ها، صفحات لوله ها، دماسنج یا ترمومتر، خروجی بخار، قطع کننده ها، پمپ، هواگیر، مشعل، تابلو برق و … از قطعات اصلی دیگ بخار هستند. این قطعات بصورت منظم کنار هم واقع شده و هر کدام وظیفه واحدی دارند. متریال کاربردی در بدنه دیگ بخار از نوع درجه یک بازار بوده که خاصیتی ضد زنگ دارند.

امکان ساخت بدنه با متریال هایی نظیر چدن، استیل و فولاد وجود دارد که نوع چدنی، در مواردی که به فشار کم نیاز باشد استفاده می شود و نوع فولادی و استیل، برای فشار کاری بالا مناسبند. جنس کوره این دستگاه از فولاد مقاوم است.

خرید دیگ بخار

این دستگاه دارای صفحات لوله ای بوده که در دو سمت استوانه قرار گرفته اند. برش این صفحه ها، برحسب محل قرارگیری لوله های خروج دود و کوره صورت گرفته است. تابلو برق این دیگ، محل نصب تمامی قطعات الکتریکی و کنترلی می باشد؛ این قطعه تنظیم دستگاه را برای کاربر راحت کرده است. شیر تخلیه کاربردی امنیت دیگ را افزایش داده است؛ زیرا اگر فشار بالا رفت، این شیر بطور خودکار باز می شود تا فشار حالت نرمال داشته باشد. ترمومتر یا دماسنج میزان دما را اندازه گیری نموده و آن را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

نحوه کار دیگ بخار صنعتی

دیگ بخار چیست

راه اندازی درست و اصولی، لازمه استفاده از هر دیگ بخار است. بنابراین قبل از هر کاری باید آن را طبق یک چرخه مهندسی شده راه اندازی و دیگ را از طریق اتصالات به آب شهری وصل کرد. البته مشعل دستگاه که می تواند از نوع گازی یا گازوئیلی باشد را باید به گازشهری یا منبع گازوئیل متصل نمود تا حرارت مورد نیاز تامین شده و لوله ها داغ شوند. در این مرحله می توان دستگاه را روشن کرد، بدین ترتیب آب داخلی مخزن از لوله ها عبور می کند. (اگر دیگ از نوع واترتیوب باشد، آب از لوله های داخلی و اگر از نوع فایرتیوب باشد در پیرامون لوله های داخلی عبور خواهد کرد).

توسط حرارت ناشی از مشعل، آب تا حدی داغ می شود که به مرور تبدیل به بخار می گردد. بخار تولیدی و آب به سمت مخزنی خالی هدایت شده و آب و بخار در این بخش از هم جدا می شوند. این عمل تا جایی ادامه خواهد داشت که همه آب موجود به بخار تبدیل شود. سپس بخار به سمت بالای دستگاه منتقل شده و هنگامی که بخار به حد مورد نظر رسید، توسط دریچه آزاد می گردد.

خرید دیگ بخار

خرید یک دیگ بخار صنعتی فایرتیوب یا واترتیوب ممکن است به نظر برای شما چالش برانگیز باشد، اما با توجه به چند مورد می توانید به راحتی به یک تصمیم خرید مناسب برسید. در زیر به چند نکته کلیدی در خرید دیگ بخار اشاره می کنم

دیگ بخار را نباید بدون تحقیق و بررسی خرید کرد . گاهی افراد بدون جمع آوری اطلاعات در مورد دستگاه، اقدام به خرید می کنند و طولی نمی کشد که از انتخاب خود پشیمان شده و مجبور به خرید دستگاه دیگری می شوند. به همین دلیل توصیه می کنم این بخش را حتماً مطالعه کنید. در واقع کاربر در تهیه دیگ بخار، باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرد و دستگاه را از لحاظ جنس، مقاومت، طول عمر، بازدهی و کارایی بسنجد.

خرید دیگ بخار

مثلاً اگر نیاز به تولید مقدار زیادی بخار باشد، ( nd’ fohv ) ظرفیت های پایین به خوبی پاسخ نخواهند داد و بهتر است ظرفیت های بالای این دستگاه را برگزینید.  جنس دیگ بخار مستقیماً با طول عمر آن در ارتباط است. پس هنگام خرید، حتماً جنس آن را بررسی کنید و از مقاوم و ضدزنگ بودن آن مطمئن شوید. خریدار می تواند به دلخواه جنس دستگاه را از نوع چدن، فولاد و یا استیل انتخاب کند. قطعات کاربردی در دیگ های بخار نیز اهمیت بالایی دارند و هر چه قطعات کیفیت بالایی داشته و جزو برندهای معروف باشند بهتر است. زیرا مارک های شناخته شده از سوی سازمان استاندارد جهانی به تایید رسیده اند و دلیل شناخته شدن آنها، کیفیت بالایی که دارند است.

از دیگر معیارها در خرید دیگ بخار صنعتی استاندارد، شکل ظاهری آن است؛ زیرا این دستگاه هم حالت افقی دارد و هم عمودی و خریدار می تواند مطابق با نیاز خود، نوع مورد نظر را انتخاب کند. همچنین امکان سفارش دیگ بخار در دو حالت لوله آتشی و لوله آبی وجود دارد.

توصیه می کنم هنگام خرید از ضمانت دار بودن دیگ بخار مطمئن شوید؛ زیرا اگر این محصول با گارانتی معتبر به بازار عرضه گردد، بعد از خرید نیز توسط شرکت سازنده پشتیبانی خواهد شد و اگر قطعه یا قطعاتی از آن بصورت احتمال خراب از آب درآمد، می توان قطعه خراب را با قطعه نو عوض کرد.

خدمات پس از فروش نیز در این دستگاه صنعتی بزرگ بسیار حائز اهمیت است چرا که طبق تجربه کار با این دستگاه نیازمند چک های سالیانه و بررسی های کلی دارد که اگر شرکت و کارخانه فروشنده دیگ بخار خدمات پس از فروش ضعیفی داشته باشد قطعا خریدار در آینده به مشکل برمیخورد لذا خدمات پس از فروش رو جدی گرفته و در صورت امکان رزومه فروش از فروشنده درخواست کنید تا با پیگیری از کسانی که قبلا خرید داشتند متوجه خدمات پس از فروش شرکت مربوطه شوید .

خرید دیگ بخار صنعتی ممکن است به دلیل کاربردهای مختلفی که دارد، از جمله استفاده در صنایع مختلف، از جمله صنایع غذایی، پزشکی و غیره، مورد نیاز باشد. در ادامه به چند نکته مهم برای خرید دیگ بخار اشاره می‌کنم:

 1. اندازه دیگ: برای خرید دیگ بخار ابتدا باید اندازه مورد نیاز خود را بررسی کنید. این مسئله به وسعت فضای کاری شما بستگی دارد. برای مثال، در صورتی که به دنبال دیگی برای استفاده در یک کارخانه هستید، باید یک دیگ بزرگتر انتخاب کنید.
 2. نوع مواد ساختاری: مواد ساختاری دیگ بخار نیز بسیار مهم است. بیشتر دیگ‌های بخار از فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای فولادی ساخته می‌شوند. در هر صورت، باید مطمئن شوید که مواد ساختاری دیگ با شرایط کاری شما سازگار هستند.
 3. قدرت بخار: قدرت بخار دیگ بخار برای کارکرد مناسب آن بسیار حائز اهمیت است. باید مطمئن شوید که قدرت بخار دیگ برای کارهای شما کافی است.
 4. کارایی: برای خرید دیگ بخار، باید به کارایی آن توجه داشته باشید. در صورتی که دیگ به دلیل قابلیت تنظیم بخار و دما، سریع و بهره‌ور باشد، به طور قطع انتخاب مناسبی است.
 5. قیمت: قیمت نیز یکی از مواردی است که باید در هنگام خرید دیگ بخار به آن توجه کنید. باید به یاد داشته باشید که دیگر خصوصیات ویژه دیگ بخار نیز باید در نظر گرفته شود.

به صورت خلاصه اگر بخواهیم بگیم :

دیگ بخار صنعتی به عنوان یکی از اجزای اساسی و مهم در صنایع، تأمین بخار و حرارت را برای تأسیسات و فرآیندهای صنعتی فراهم می کند. در هنگام خرید دیگ بخار صنعتی، باید به نکات زیر توجه کنید:

۱. نوع سوخت : انتخاب نوع سوخت مورد نیاز دیگ به وابستگی به نوع فرآیند و تجهیزات صنعتی مورد نیاز خواهد داشت. سوخت‌های معمول شامل گاز، نفت، زغال سنگ، بیوماس و … می‌شوند.

۲. ظرفیت دیگ : برآورد ظرفیت دیگ برای تأمین نیاز حرارتی کارخانه و فرآیند صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

۳. قابلیت تنظیم : بررسی قابلیت تنظیم دیگ برای تأمین نیازهای متفاوت از جمله دمای بخار، فشار و حرارت است.

۴. کیفیت ساخت : انتخاب تولیدکننده ای با روند تولید کیفی، استانداردهای رعایت شده و قابلیت پشتیبانی و خدمات پس از فروش مطلوب است.

۵. ایمنی و استانداردها : ایمنی دیگ و رعایت استانداردهای مربوط به طراحی و تولید دیگ بسیار حائز اهمیت است. برای تضمین ایمنی، باید اطمینان حاصل کرد که دیگ با استانداردهای معتبری مانند ASME، EN، GB طراحی و ساخته شده است.

تجهیزات جانبی دیگ بخار

سختی گير

در ساخت دیگ بخار صنعتی از سختی گیر، جهت جداسازی دو عنصر منیزیم و کلسیم استفاده شده است. برای روشن شدن موضوع باید گفت: عدم جداسازی کلسیم و منیزیم از آب سبب می شود، اتفاقی که در کتری می افتد برای دیگ بخار نیز رخ دهد. یعنی رسوب گرفتگی ایجاد شود که این عامل، سطح بین لوله های آتشخوار و آب را کاهش داده و برای تولید میزان مشخصی فشار، انرژی زیادی مصرف خواهد شد. با سختی گیر این مشکل رفع شده و نیازی به پاکسازی لوله ها نیست. در واقع پاکسازی لوله ها هم هزینه بر است.

سختی گیر دیگ بخار

سختی گیرهای کاربردی در دیگ بخار، از نوع رزین کاتیونی در سیکل سدیم هستند و احیای آنها با آب نمک امکانپذیر می باشد.

دی اريتور

گازهای محلول داخلی آب تغذیه، اصلی ترین دلیل خوردگی قطعات تحت فشار دیگ بخار هستند. بهترین کار جهت پیشگیری از خوردگی این است که آب دیگ می بایست حالت قلیایی و احیا کننده داشته باشد. برای اینکه از قلیایی و احیا کنندگی آب دیگ مطمئن شویم، باید همه اکسیژن داخلی آب دیگ را خارج کرد. در واقع هواگیری فیزیکی دیگ و اضافه کردن مواد شیمیایی به آب دیگ، راهکارهایی هستند که سبب قلیایی شدن آب می گردند.

سوپر هيتر

از این امکان در دیگ های بخار صنعتی ، به منظور افزایش حرارت بخاری که از دیگ خارج می شود استفاده می کنند تا راندمان کاری افزایش یافته و فشار دیگ پایین بیاید.

اکونومايزر

اکونومایزر از دیگر متعلقات جانبی دیگ بخار است که دلیل استفاده از آن، بازیافت گرما و پیش گرم سازی آب تغذیه بوده که سبب افزایش بازدهی دیگ می شود و خوردگی ناشی از دماهای پایین را بشدت کاهش می دهد.

دیگ بخار

انواع دیگ های بخار از لحاظ مراحل عبور دود

دیگ های بخار از لحاظ مراحل عبور دود انواع مختلفی دارند که شامل: دیگ بخار صنعتی دو پاس، دیگ بخار سه پاس و … است.

انواع دیگ های بخار از لحاظ ساختاری

این نوع دیگ ها یا حالت عمودی دارند یا افقی که نوع افقی، خود به 4 دسته عقب مرطوب، عقب خشک، شعله برگشتی و عقب نیمه مرطوب تقسیم شده که در ذیل سه نوع اول را شرح خواهیم داد:

دیگ بخار عقب مرطوب

این نوع دیگ ها در ظرفیت های بالا (3 تن در ساعت به بالا) طراحی شده اند و در آنها، گازهای داغ خروجی از کوره به محفظه برگشت وارد شده و به طرف لوله های دود منتقل می گردند. محفظه برگشت این دیگ ها در درون آب قرار گرفته و گازهای داغ پس از عبور از پاس 2، 180 درجه به چرخش درآمده و به پاس 3 وارد می شود؛ در آخر گازها از دودکش خارج می گردند. از مزایای اصلی این بویلرها، راندمان حرارتی بالا و انتقال مطلوب حرارت است. 

دیگ بخار قیمت

دیگ بخار عقب خشک

دیگ بخار عقب خشک دارای محفظه برگشت بتنی بوده که در بیرون از بخش تحت فشار دیگ واقع شده است. در حالت کلی راندمان این دیگ ها نسبتاً پایین بوده و تعمیر و نگهداری آنها، پرهزینه تر و وقت گیرتر است.

دیگ های شعله برگشتی

مشعل در این نوع دیگ های شعله برگشتی، در کوره بزرگتری قرار دارد و شعله بعد از اینکه به صفحه انتهایی کوره برخورد کرد، 180 درجه به چرخش درآمده و از کناره های مشعل، به لوله های دود منتقل می گردد.

لوله و اتصالات دیگ بخار

لوله کشی رفت

در ساخت دیگ های بخار با ظرفیت پایین از لوله ای جهت خروج بخار استفاده شده است، قطر این لوله را باید در حدی انتخاب کرد که سرعت بخار زیاد نباشد؛ دلیل این امر به حداقل رساندن ورود قطرات آب به خطوط رفت است. توجه کنید که دیگ های بخار صنعتی با ظرفیت بالا، دارای چند خروجی بخار هستند.

برخی مهندسین جهت افزایش حجم ذخیره، اغلب هِدر بخار را با قطر بزرگ انتخاب می کنند. هر چند این کار معایبی در پی دارد که این معایب با وجود تقاضای ناگهانی بخار، رفع می گردد (غیر از هنگام راه اندازی). قطر هدر را می توان هم اندازه با اتصال پیش بینی شده روی لوله کاربردی یا دیگ تعیین کرد. در حالت کلی پایه تعیین قطر لوله خروجی (از دیگ تا هدر)، همان پایه تعیین قطر خط لوله ساختمان می باشد.

لوله کشی برگشت

لوله های برگشت از دیگر اجزای دیگ بخار هستند که این لوله ها در دیگ های چدنی، به دو سمت دیگ وصل شده اند. در نوع فولادی این دیگ ها می توان یک یا دو محل، جهت اتصال لوله برگشت در نظر گرفت. در صورتی که روی دیگ 2 مکان جهت اتصال لوله برگشت تعبیه شود، حتماً می بایست از هر دو محل استفاده کرد تا جریان آب در داخل دیگ، به خوبی صورت گیرد. در واقع برگشت کندانسیت به مخزن این دستگاه، می تواند تحت فشار پمپ یا ثقلی باشد.

تولید کننده دیگ بخار

بطور معمول برای هر دیگ بخار از یک پمپ تغذیه یا پمپ کندانسیت استفاده می شود. در داخل دیگ یک کنترلر سطح آب وجود دارد که توسط آن، کارکرد پمپ مورد کنترل قرار می گیرد. بدین ترتیب می توان گفت : تغذیه چندین دیگ با یک پمپ و تغذیه آب امکانپذیر است. 

در حالت کلی تعیین قطر لوله کشی برگشت، مطابق با بار کل صورت می گیرد. میزان خط لوله بین دیگ بخار و پمپ، می بایست برای کاهش فشار کم و بیشترین دبی پمپ، صورت گیرد.

ویژگی های برجسته دیگ بخار

 • قابلیت تولید در مدل ها و ظرفیت های مختلف
 • تولید شده با متریال های بسیار مقاوم و ضد زنگ
 • راندمان بالا در تولید بخار و تحمل بالا در برابر شوک حرارتی
 • امکان تولید بصورت لوله آبی و لوله آتشین (به صورت درخواستی)
 • سرویس و تعمیر کم هزینه (قابلیت عیب یابی آسان)
 • قابل استفاده جهت پخت مواد غذایی و مایعات بصورت غیرمستقیم
 • برخورداری از سطح ایمنی بالا
 • قابلیت کنترل سطح دما و عدم اتلاف دما جهت کندانس شدن
 • کارکردی کم صدا و تعمیر و نگهداری کم هزینه
 • تحمل بسیار بالا در مقابل شوک حرارتی

تا اینجا با قطعات دیگ بخار صنعتی ، عملکرد، شیوه قیمت گذاری و مزایای آن آشنا شدید. حالا بهتره  در مورد نحوه عیب یابی این دستگاه صحبت کنیم. چون ممکن است به هر دلیلی در حین استفاده از دیگ بخار، مشکل ایجاد شود. با مطالعه موارد ذیل، عیب یابی دستگاه برایتان آسان خواهد شد.

بویلر بخار

بررسی امنیت دیگ بخار و عیب یابی آن

عدم ایجاد شعله

اغلب کاربران اعتراض می کنند که چرا با وجود سالم بودن مشعل، شعله تشکیل نمی شود؟ این عامل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برای مثال: احتمال دارد دلیل این امر، کثیف بودن فیلتر سوخت یا وجود اختلال در کارکرد میکروسوئیچ مسیر هوا و سوخت باشد. برای رفع این مشکل حتماً اتصالات را بررسی کنید و از کیپ بودنشان اطمینان حاصل کنید. اگر برطرف نشد، از سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

بررسی روزانه دیگ بخار، برای جلوگیری از خرابی آن

 • کنترل لوله کنترل و شیشه آب نمای دیگ بخار به صورت روزانه
 • بررسی دمای دودکش و فشار سوخت بصورت روزانه
 • باز و بسته کردن شیر تخلیه (چندبار در روز)
 • بررسی پی در پی وضعیت شعله

بررسی هفتگی دیگ بخار صنعتی ، در صورت کاهش سطح آب

 • خاموشی پمپ تغذیه و کنترل شیشه آب نما
 • بررسی خطاها در نقطه کم آب
 • کنترل لرزش یا نویز الکتروموتورها
 • بیرون کشیدن چشمی شعله، برای اطمینان از عملکرد درست
 • بررسی خطوط تغذیه سوخت و بخار جهت اطمینان از عدم نشتی

بررسی  ماهیانه دیگ بخار

 • کنترل الکترودهای جرقه
 • ارزیابی بدنه خارجی دیگ (نباید بیش از حد داغ شود)
 • بررسی شعله پخش کن، برای اطمینان از عدم ترک خوردگی و سوختگی

کنترل های 6 ماهه دیگ بخار

 • کنترل لوله سوئیچ های سطح آب و سیم ها و کابل های اتصالی
 • بررسی پمپ تغذیه
 • تنظیم دوباره شعله جهت کاهش آلایندگی و افزایش بازدهی

مواردی که سالیانه باید رعایت شود :

 • بررسی قسمت داخلی دیگ، جهت اطمینان از عدم نشتی تیوپ و سوختگی بخش داخلی
 • بررسی درب جعبه دود و تابلو برق
 • پاکسازی لوله ها و اتصالات
 • مطمئن شدن از عدم نشت سوپاپ

مشکلات مشعل دیگ بخار

اگر بعد از روشن کردن مشعل دیگ بخار، بلافاصله خاموش شد نگران نشوید، ممکن است علت این امر کامل نبودن شعله، کثیفی چشم الکتریکی یا عدم تناسب در سوخت و هوا باشد.

خاموشی مکرر مشعل، می تواند بخاطر ایراددار بودن کلیدهای فشار نیز باشد و یا احتمال دارد علت خاموشی زود به زود مشعل، کاهش بار دیگ بخار در مقایسه با ظرفیت آن باشد.

رفع صدای بلند دیگ بخار

سوالی که برخی از کاربران دارند، این است که چطور می توان صدای دیگ بخار را کاهش داد؟ خب این سوال کاملاً بجاست؛ زیرا صدای بلند تجهیزات صنعتی بخصوص ظرفیت های بالای دیگ بخار، بسیار آزار دهنده بوده و آرامش افراد را سلب می کند.

توجه کنید که صدای ناشی از کارکرد دیگ های بخار استاندارد، بسیار ناچیز است. گاهی دلیل صدای بالای دیگ در حین کار می تواند بخاطر عدم تراز بودن مکان نصب آن باشد و یا زاویه خطوط درست نباشد بنابراین هنگام نصب دیگ بخار از درست بودن زاویه خطوط مطمئن شوید تا شاهد شنیدن صدای بلند این دستگاه صنعتی نشوید.  توصیه می کنم نصب و راه اندازی این دستگاه را به کارشناسی بسپارید که در این زمینه تخصص لازم را دارد تا راهکارهای خوبی در باب کاهش صدا، در اختیارتان قرار دهند.

چگونه می توان میزان خوردگی در دیگ های بخار فولادی را کاهش داد؟

 • حفظ میزانpH  و سطح قلیایی
 • بررسی میزان آلودگی آب اکسیژن
 • پایین آوردن فشار مکانیکی
 • مطابق با توان دیگ و طبق دستورالعمل، فشار و دمای مناسب از آن گرفته شود.
 • بررسی و نظارت مطلوب

۵ نکته مهم در نگهداری از دیگ بخار صنعتی

اگر تا بحال از دیگ بخار استفاده کرده باشید، حتماً می دانید چه کاربردی داشته و وظیفه اصلی آن چیست. اما از نگهداری و سرویس دهی آن چه می دانید؟ آیا فکر می کنید بعد از نصب و راه اندازی دیگ بخار، نیازی به نگهداری نیست و هر زمان که نیاز بود می توان از آن استفاده کرد. 

لازم است بدانید هر دستگاه صنعتی، احتیاج به نگهداری دارد و هرازگاهی نیاز است توسط اپراتور تست و بررسی گردد؛ دلیل این امر حفظ ایمنی و کارایی دستگاه و کنترل هزینه هاست. با نگهداری صحیح از دیگ بخار یا همان بویلر boiler ، می توان از ایجاد سایش، خوردگی، ارتعاش و از کار افتادن آن پیشگیری کرد که نتیجه این عوامل، افزایش طول عمر دستگاه و کاهش هزینه های سرویس دهی است. گاهی بعلت کم کاری کاربر، قطعات حساس دیگ بخار در کمترین زمان، فرسوده شده و باید گزینه زیادی بابت تعمیر آن صرف کرد. به همین دلیل در این مقاله به 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی اشاره کردیم که خواندن آن به شما کمک می کند، در نگهداری صحیح این دستگاه، خوب عمل کرده و از آن به صورت بهینه استفاده کنید. قبل از اینکه به بررسی این نکات بپردازیم، لازم است تعریفی جامع از دیگ بخار آورده شود، پس با ما همراه باشید.

بویلر بخار

نگاه کلی و جامع به دیگ بخار

همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است، وظیفه اصلی آن تولید بخار بوده و در صنایع بیشترین استفاده را دارد؛ بطوری که می توان از آن در کارواش ها، صنایع لبنیات (برای پخت شیر و سایر مواد با اتصال به دستگاه پروسس تانک)، خشکشویی ها، صنایع نساجی و رنگرزی، گلخانه ها و … استفاده کرد. در حالت کلی، دیگ بخار یا همان بویلر از دو بخش آب و آتش تشکیل شده است. این دیگ ها حالت مخزنی بسته را دارند و معمولاً جنس آنها از فولاد یا چدن می باشد، البته نوع استیل آنها نیز قابل ساخت است.

دیگ های بخار در دو حالت فایر تیوب Fire tube boiler و واترتیوب Water tube boiler طراحی و از لحاظ ساختاری، به دو دسته افقی و عمودی تقسیم شده اند. لازم است بدانید این دستگاه شامل قطعاتی نظیر: شیر تخلیه، مخزن، لوله ها، بدنه، پایه ها، مشعل، شاسی، کوره، صفحات لوله ها، ترمومتر، خروجی بخار، پمپ، قطع کننده ها، هواگیر و تابلو برق است. خب تا اینجا با دیگ بخار، اجزا و کاربرد آن آشنا شدید. حالا بهتره بریم سر اصل موضوع، یعنی بررسی 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی.

۵ نکته مهم در نگهداری از دیگ بخار صنعتی

بویلر فیدارنیک

تمیز کردن منظم و دوره ای

از آنجایی که پوسته، دوده و سایر پسماند ممکن است سطح درونی لوله های دیگ بخار را فرا گیرد که نتیجه آن، کاهش راندمان کاری و احتمال شکستگی و کند شدن روند انتقال حرارت است. تمیز کردن دوره ای و منظم این دستگاه اهمیت بالایی دارد. در واقع جرم و رسوب گرفتگی در دیگ بخار، سبب ضخیم شدن بدنه شده که این امر انتقال حرارت را سخت می کند. بنابراین لوله های دیگ بخار را باید هرازگاهی با مواد شیمیایی و یا به صورت مکانیکی تمیز کرد. بهتر است سالیانه دستگاه دوده زدایی یا اسیدشویی شود تا در استفاده از آن مشکلی بوجود نیاید. 

جلوگیری از بلودان بویلر

اگر در دیگ بخار، غلظت مواد جامد محلول در آب بالا باشد؛ به مرور این مواد رسوب کرده و در دیگ، پوسته های رسوبی تشکیل می شود. در واقع پوسته های رسوبی مسبب اصلی خرابی و سوراخ شدن مخزن و کاهش کارایی آن هستند. به همین دلیل به تدریج باید دیگ را تخلیه کرد که به این عمل بلودان دیگ می گویند؛ این کار از غلظت بالای مواد یا TDSs در آب و رسوب گرفتگی پیشگیری می کند. به بیانی دیگر باید گفت برای محافظت از دستگاه در برابر این نوع رسوبات، نیاز است هر چند وقت یکبار، شیر بلودان زیرین دیگ را بصورت کوتاه و سریع باز کنیدد. خب اینم یکی از 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی، حالا بهتره سراغ مراحل بعدی نگهداری برویم. 

بررسی و مدیریت کیفیت آب دیگ بخار

در دیگ بخار، کیفیت آب تاثیر زیادی دارد؛ زیرا مستقیماً با عملکرد آن در ارتباط است. به همین دلیل باید بطور منظم، مایعات ته نشین شده، مواد معدنی محلول در آب و میزان نشتی در سیستم هوازدا را بررسی کرد و از حفظ کیفیت آب دیگ بخار مطمئن شد. هر چه بازدیدها منظم تر باشد، اندازه و فشار عملیاتی دیگ، بیشتر خواهد بود. به بیانی دیگر باید گفت، مهمترین اصل در نگهداری دیگ بخار، بررسی منظم آب ورودی به آن است. 

بازرسی عایق ها در سیستم دیگ بخار

از دیگر 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی، بازرسی منظم عایق ها است. از آنجایی که باید از دیگ بخار و تمامی سطوح آن، در برابر درجه حرارت بالا (130 درجه فارنهایت) محافظت کرد؛ نوع عایق کاری و مقاومت آن اهمیت بالایی دارد. دیگ های بخار غیراستاندارد به لوله های بخار، اتصالات و شیرهای عایق بندی شده مجهز نیستند؛ به همین دلیل مقدار زیادی حرارت هدر رفته و کارایی دستگاه پایین می آید. بنابراین نیاز است بطور منظم، عایق کاری و بررسی دستگاه صورت گیرد تا راندمان کاری افزایش یافته و از اتلاف گرما پیشگیری شود.  

تهیه گزارش های سرویس بطور منظم و دقیق 

برای اطمینان از کارکرد صحیح دیگ بخار، بهترین راه تهیه منظم و دقیق گزارش های سرویس است. بطوری که برای کارکرد مطلوب دستگاه، باید میزان فشار و دمای آب و گاز خروجی دودکش را بصورت روزانه و منظم یادداشت کرد. بنابراین می توان گفت، تهیه گزارش های منظم سرویس، از دیگر 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی به حساب می آید. 

بررسی سرویس دهی روزانه، هفتگی، ماهگی و فصلی دیگ بخار 

سرویس های روزانه دیگ بخار به چه شکل است ؟

برای سرویس روزانه دستگاه، ورودی شیر آب به درون شیشه آبنما را بسته و حتماً شیر تخلیه را باز کنید. باید بخار بسیار زود از شیشه ها عبور کند؛ پس 15 تا 20 ثانیه صبر کنید تا بخار کاملاً خارج گردد. آنگاه اقدام به بستن شیر تخلیه آبنما نموده و شیر ورودی را باز نمایید. توجه کنید که آب می بایست با سرعت بالا به داخل شیشه آبنما وارد گردد؛ اما اگر این عمل به کندی صورت می گیرد؛ حتماً یکی از مجراها بسته شده و باید اقدام به رفع مسدودی آن کنید. حالا می توانید شیر تخلیه را باز نمایید تا املاح موجود در آب در عرض چند ثانیه تخلیه گردد. اگر شیشه بازدید کثیف است، آن را تمیز کنید. 

سرویس هفتگی دیک بخار 

در حین روشن بودن مشعل، کلید پمپ آب را روی حالت خاموش قرار داده و صبر کنید بر اثر تبخیر، سطح آب کاهش یافته و روی نمایانگر کم آبی که روی شیشه آبنما قرار دارد برسد. در این مرحله مشعل nd’ fohv را خاموش و چراغ سطح کم آب را روشن کنید تا زنگ خطر عمل کند. حالا می توانید با کلید ویژه، صدای آژیر را قطع و صبر کنید کل بخار خارج شده و به سطح کم آب برسد. بعد از کنترل مطلوب مراحل فوق، پمپ تغذیه را روشن کنید تا آبگیری کامل شده و سپس مشعل را روشن نمایید. تمامی این مراحل برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم کنترل آب صورت می گیرد. دقت کنید که دیگ بخار مدت زمان زیادی در حالت کم آبی باقی نماند.  

غیر از 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی که بیان شد، سرویس روزانه و هفتگی این دستگاه نیز اهمیت بالایی دارد.

سرویس و چک آپ ماهانه دیگ بخار

دیگ بخار را باید بصورت ماهانه نیز کنترل کرد، برای این منظور یاطاقان های پروانه دمنده را باید گریس کاری نمود و موتورهای الکتریکی را مطابق با دستورالعمل تولید آن در کارخانه، روغن کاری کرد. حالا می توان پمپ تغذیه را از لحاظ نشت و تولید صدا ارزیابی نمود. بازدید و تمیز کردن صافی سوخت نیز مهم بوده و نیاز است بصورت ماهانه، صافی پمپ را باز و رسوبات موجود را پاک کنید. ضروری است شیرها و اتصالات از لحاظ نشت کنترل گردند و اگر اشکال وجود داشت، آنها را رفع کرد. 

معرفی دیگ بخار

چک لیست فصلی دیگ بخار 

بهتر است بصورت فصلی مشعل را تمیز نموده و از عدم نشتی آن مطمئن شوید. تمیز کردن لوله های پاس، بهتر است با برس مخصوص صورت گیرد. همچنین دریچه های دست رو و آدم رو را با رعایت نکات ایمنی، باز کرده و بخش درونی دیگ را از لحاظ زنگ زدگی و رسوب گرفتگی بررسی کنید. خب تا اینجا در مورد 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی و سرویس های روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی دیگ بخار صحبت کردیم و آنها را مورد بررسی قرار دادیم. حالا بهتر است یه نتیجه گیری کلی از متن داشته باشیم. 

نتیجه گیری

اگر این مقاله را خوانده باشید می دانید در آن به 5 نکته مهم در نگهداری دیگ بخار صنعتی اشاره کردیم و گفتیم که نگهداری و سرویس دهی مناسب دیگ بخار، چقدر اهمیت داشته و در افزایش طول عمر آن تا چه حدی تاثیرگذار است. با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، نتیجه می گیریم که اپراتور باید بصورت روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی، دستگاه را کنترل و تست کند تا امنیت و کارایی دستگاه افزایش یافته و در هزینه ها صرفه جویی شود.

در واقع شما با مراقبت مناسب از دستگاه و کنترل منظم آن، می توانید از ایجاد سایش، خوردگی و استهلاک آن جلوگیری و از آن با یک عمر بازدهی استفاده نمایید. دیگ های بخار نیاز به تمیزکاری دوره ای و منظم دارند و نیز باید از بلودان آنها پیشگیری کرد. همچنین لازم است هرازگاهی کیفیت آب را بررسی و مدیریت کنید و عایق های کاربردی را نیز ارزیابی و از سرویس ها، گزارش منظم و دقیق تهیه نمایید.

نحوه خرید و سفارش تولید دیگ بخار

شرکت فیدارنیک تولید کننده انواع دیگ بخار در حجم های مختلف چه به صورت افقی و یا عمودی می باشد . کارشناسان شرکت فیدارنیک شما را در تمامی مراحل خرید و حتی پس از خرید راهنمایی و یاری خواهند کرد . در قدم اول برای ثبت سفارش خرید دیگ بخار بایستی با شماره تماس قرار گرفته در سایت فیدارنیک تماس گرفته تا به کارشناسان مربوطه وصل شوید سپس تمامی مراحل را می توانید با کارشناسان ما ادامه دهید . رضایت شما اولیت ماست

لینک های مرتبط

دیگ روغن داغ
دیگ آبگرم

بخش دانلود ها

دانلود فایل PDF دیگ بخار با توضیحات بسیار کامل

دیگ بخار چیست PDF

مشاوره و ثبت سفارش

67 89 21 26 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام های شما
 1. رضا ایمانی

  با سلام بنده در حال راه اندازی کارواش بخار هستم و نیاز به یک دیگ بخار دارم ممنون میشم قیمت دیگ بخار برای این کار رو برام بفرستید0913145****

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام آقای ایمانی ، با شما تماس گرفه شد.

 2. یزدان پناه

  با سلام قیمت دیگ بخار 1 تنی و دیگ بخار 2 تنی برای ارسال به اهواز رو محبت میکنید بفرمایید

  • شرکت فیدارنیک

   سلام آقای یزدان پناه ، شماره تماس قرار ندادید . لطفا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت فیدارنیک تماس بگیرید .

 3. محمد عبدی

  انصافا مطالب ارزشمندی راجب دیگ بخار داخل سایت گذاشتید تشکر

  • شرکت فیدارنیک

   سپاسگزاریم

 4. نبی لو

  بویلر بخار ۳ تنی برای کارخانه آذرلن شاد نیاز داشتیم لطفا مشخصات فنی بویلر رو برام واتساپ کنید ۰۹۳۶۴۳۵****

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام خدمتتان ارسال شد

 5. زیبا صادقی

  لطفا در مورد هزینه نصب و راه اندازی هم بنویسید

  • شرکت فیدارنیک

   چشم حتما

 6. عبدالخالق بهروزی

  دیگ بخار برای زاهدان میخواستم آیا اینجا نمایندگی دارید برای نصب و راه اندازی ؟

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام نمایندگان نصب و راه اندازی از خود شرکت به تمامی شهرها جهت نصب و راه اندازی مراجعه می کنند .

 7. مجید رحمانی

  ضمن تشکر لطفا کاتالوگ دیگ بخار برای بنده ایمیل کنید

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام ارسال شد

 8. نرگس شریفی

  برای یک کارگاه تولید اسانس بنظرتون دیگ بخار فایرتیوب بهتر است یا واترتیوب

  • شرکت فیدارنیک

   لطفا با کارشناسان شرکت فیدارنیک راجب این موضوع مشاوره کنید

 9. رضا ملکی

  سلام بنده کارپرداز شرکت اروم آدا هستم برای راه اندازی خط تولید جدید شرکت نیاز به سه دستگاه دیگ بخار صنعتی داریم لطفا با بنده تماس بگیرید . تماس گرفتم پاسخگو نبودید ۰۹۱۴۲۴۲****

  • شرکت فیدارنیک

   احتمالا خارج از تایم کاری تماس گرفته اید
   چشم در اسرع وقت با شما تماس میگیریم

 10. محمدرضا همتی

  خوشحالم با مجموعه شما آشنا شدم انصافا چقدر کار درست هستید .

  • شرکت فیدارنیک

   با سلام نظر لطف شماست – خوشحالیم که از مجموعه ما رضایت دارید

 11. نگین اسپوتا

  پیش فاکتور به صورت رسمی با ارزش افزوده هم برای بویلر صادر میکنید ؟

  • شرکت فیدارنیک

   بله حتما

 12. فتح اله نژاد

  سلام لطفا اطلاعات دیگ بخار ۵ تنی رو برای بنده تو واتساپ بفرستید
  ۰۹۱۳۱۲۳****

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید