fidarnic
شرکت فیدارنیک

دیگ آبگرم

" منتشر شده توسط : شرکت فیدارنیک "

دیگ آبگرم

دیگ آب گرم و آب داغ (Hot water boiler)، جزو سیستم های حرارتی مرکزی بوده که واسط انتقال حرارت در آن، آب است. بطوری که طی مراحلی آب در حال گردش داخلی لوله ها و رادیاتورها را گرم می کند. این دیگ آبگرم حالت مخزنی بسته و تحت فشار را دارد که تحمل بالایی در برابر دما و فشار داشته و در مدل ها و ظرفیت های مختلف قابل تولید است.

گفتنی است دیگ های تامین آبگرم و آب داغ یا از نوع افقی هستند یا عمودی و در دو حالت فایرتیوب و واترتیوب طراحی شده اند. دیگ های آبگرم پدر جنس های استیل، فولاد، آلومینیوم و چدن قابل تولیدند. در این دستگاه ها بر اثر احتراق سوخت، انرژی گرمایی آزاد و به آب منتقل می گردد. در واقع این دیگ آب گرم کن از قابلیت تامین آبگرم تا 90 درجه سانتی گراد و تامین آب داغ تا 100 درجه سانتی گراد (بدون تبخیر شدن) برخوردار است. دیگ آب گرم و آب داغ بصورت گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز قابل ساختند و مطابق با استانداردهای معتبر جهانی طراحی شده اند. این دستگاه از اجزای مختلفی تشکیل شده که قصد دارید در این مطلب، آنها را شرح داده و توضیحاتی جامع از عملکرد دستگاه، مزیت ها و ویژگی های بارز آن بیاوریم.

خرید دیگ آبگرم

در انتخاب دیگ آبگرم و آب داغ عجله نکنید و آن را از جوانب مختلف بررسی کنید تا دستگاهی که می خرید با نیازتان مطابقت داشته باشد. به همین دلیل در این بخش به بررسی پارامترهای مهم در خرید دیگ آبگرم پرداخته ایم که خواندن آن قبل از خرید، برای تمامی افرادی که دنبال دیگی مناسب هستند الزامی است.

خرید دیگ آب گرم

ابتدا هدف خود از خرید دیگ ابگرم را انتخاب کنید، مثلاً ممکن است نیاز به دیگی داشته باشید که با آن گرمایش مورد نیاز محیط را تامین کنید یا قصد شما از خرید دیگ آب گرم ، تامین گرمایش مورد نیاز دستگاه های صنعتی باشد. در این حال باید ظرفیت دیگ آبگرم را بررسی نموده و آن را از لحاظ تولید گرمایش و راندمان حرارتی آنالیز کنید تا نیاز شما به گرمایش را به نحو احسنت تامین کند (نه بیشتر نه کمتر).

دومین معیار در انتخاب دیگ آبگرم ، جنس دستگاه است. جنس هر دیگ، نقش موثری در طول عمر آن دارد، پس حتماً دیگ را با متریالی مناسب سفارش دهید تا سال ها کارایی لازم را داشته باشد. یک دیگ آبگرم یا دیگ آب داغ، باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته و از قابلیت کنترل دقیق و اتوماتیک دما برخوردار باشد، به همین دلیل وجود ترموستات در هر دیگی، الزامی است. شما می توانید دیگ آبگرم را از نوع فایرتیوب یا واتر تیوب سفارش دهید و نیز سفارش آن در دو حالت عمودی و افقی نیز وجود دارد.  

خرید دیگ آبگرم

در خرید دیگ آبگرم مصرفی، چند پاس بودن دستگاه را نیز در نظر بگیرید. بهتر است بدانید که هر چه تعداد پاس بیشتر باشد، کارایی دستگاه بالا رفته و سرعت انتقال حرارت افزایش می یابد. مشعل کاربردی در این دیگ را مطابق با سوخت در دسترستان انتخاب کنید. یعنی اگر به گاز شهری دسترسی دارید، آن را می توانید از نوع گازسوز انتخاب کنید؛ در غیر این صورت امکان سفارش آن در حالت گازوئیلی و دوگانه سوز نیز وجود دارد. اگر هنگام خرید، به این موارد دقت کنید، قطعاً انتخاب درستی خواهید داشت.

مهمترین ویژگی های دیگ آب گرم

 • دیگ های آبگرم از دو بخش آب و آتش تشکیل شده اند که معمولاً بین آب و آتش، معاوضه حرارتی صورت می گیرد.
 • این دیگ ها وسیله ای مناسب برای استفاده در صنایع مختلف از جمله کارخانجات، صنایع غذایی، نساجی ها و ساختمان ها ، استخر ها هستند و البته بیشترین استفاده را کنار تجهیزات صنعتی و ماشین آلات دارند، یعنی آنها را توسط لوله ها یا اتصالات به دستگاه ها وصل می کنند تا حرارت مورد نیاز آنها تامین گردد.
 • دیگ آب گرم ساختاری یکپارچه داشته و به لوله های آتشخوار و مقاوم مجهز شده که آتش از بین لوله ها عبور می کند.
 • از این دستگاه می توان برای تامین آبگرم استخر نیز استفاده کرد، به همین دلیل به آن دیگ آبگرم استخر نیز گفته می شود.
 • از آنجایی که مشعل کاربردی در این دیگ ها به دریچه انفجار مجهز است، می توان گفت: دیگ های آب گرم و آب داغ از سطح ایمنی بالایی برخوردارند.
 • این دیگ آبگرم موتورخانه به دریچه آدم رو مجهز شده که امکان کنترل و بازدید بخش داخلی دیگ را آسان نموده است. دریچه کوچک دیگری وجود دارد که حالت دست رو داشته و از طریق آن می توان به آسانی دستگاه را با دستگاه کنترل کرد.
 • دیگ آب گرم از لحاظ عملکرد و قطعات، مشابه دیگ بخار است. تنها تفاوت بین آنها در این است که دیگ بخار، آب را تبخیر نموده و بخار تولید می کند؛ اما دیگ آبگرم ، آب را تا جایی گرم می کند که داغ شده و تبخیر صورت نگیرد.

قیمت دیگ آب گرم

قیمت دیگ آب گرم

بطور قطعی نمی توان گفت قیمت دیگ آب گرم چقدر است؛ چون عوامل زیادی روی آن تاثیر می گذارد. مثلاً قیمت دستگاهی که جنس آن از استیل یا فولاد می باشد؛ با قیمت دستگاهی که جنس آن از چدن است یکی نیست. برخی از دستگاه ها دارای امکانات ویژه ای هستند و حتی به فیلتر نیز مجهز شده اند، بنابراین قیمت آنها با قیمت دستگاه های ساده یکی نخواهد بود.

برخی از دیگ های آب گرم ظرفیت پایینی دارند، برخی دیگر ظرفیت بالا. قطعاً دیگ هایی که ابعاد بزرگتری داشته و ظرفیت بالایی دارند؛ گران قیمت تر هستند. از دیگر عواملی که روی قیمت دیگ های آبگرم تاثیر می گذارد، نوع قطعات کاربردی در آنهاست. هر چه قطعات کاربردی جزو برندهای برتر و معروف بازار باشند، قیمت دیگ ابگرم بالا خواهد بود. اما در انتخاب دیگ فقط روی قیمت تمرکز نکنید، قطعات آن را هم بررسی کنید. اگر کیفیت لازم را داشت، قطعاً خرید آن به صرفه تر از خرید دستگاه هایی با قطعات بی کیفیت است؛ زیرا به مرور خراب شده و مجبور می شوید دستگاهی دیگر بخرید. اگر دنبال دستگاهی با ویژگی های مشخص هستید، جهت استعلام قیمت با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما، شما را کاملاً راهنمایی کنند.

اجزای دیگ آب گرم

در این قسمت به معرفی مهم ترین اجزا و قسمت های دیگ آبگرم می پردازیم :

بدنه دیگ آبگرم

دیگ آب گرم ، به بدنه ای بسیار مقاوم مجهز شده که جنس آن برحسب درخواست مشتری، می تواند از نوع استیل، فولاد، آلومینیوم و یا چدن باشد؛ هر کدام از این متریال ها ماهیت خاص خود را دارند. استاندارد بودن بدنه و مقاومت بالای آن در برابر ضربات احتمالی، سبب شده دستگاه طول عمر بالایی داشته باشد.

پمپ آب دیگ آب گرم

پمپ دیگ آب گرم

در ساخت دیگ آبگرم از پمپی استفاده شده که وظیفه جابجایی آب را بر عهده دارد. در واقع پمپ در صورت کاهش آب درونی دیگ ، فشار آب را افزایش می دهد. این پمپ از جنس استیل بوده و ابعاد و قدرت آن، متناسب با ظرفیت دستگاه تعیین می گردد.

مشعل دیگ آب داغ

در دیگ آب گرم ، مشعل بعنوان تامین کننده حرارت و گرما عمل می کند که طی مراحلی با ترکیب سوخت و هوا، سبب ایجاد شعله می شود. این مشعل کاملاً خودکار بوده و می توان آن را از نوع گازی، گازوئیلی و یا دوگانه سوز انتخاب کرد.

مشعل دیگ آب گرم

کوره دیگ ابگرم

کوره بخشی از دیگ آبگرم است که مشعل درون آن قرار دارد. به همین دلیل حرارت پیرامون کوره را فرا می گیرد. به بیانی دیگر باید گفت: کوره محفظه ای است که احتراق در آن ایجاد شده و انتقال حرارت به سیال، در این بخش صورت می گیرد.

دیگر اجزای دستگاه دیگ آب گرم :

 • لوله تغذیه آب : این لوله وظیفه انتقال آب به مخزن دیگ را بر عهده دارد.
 • شیر یک طرفه : این شیر از دیگر اجزای دیگ آب گرم است که از ورود آب به پمپ جلوگیری می کند.
 • شیر اطمینان : شیر اطمینان نقش موثری در ایمنی دیگ دارد، بطوری که با افزایش ناگهانی فشار، بصورت خودکار باز می شود تا فشار کاهش یابد.
 • لوله های آتش خوار : این لوله ها با متریال های بسیار مقاوم طراحی شده اند و برحسب نوع دستگاه (فایرتیوب یا واتر تیوب)، آب یا آتش در درون آن به جریان در می آید.
 • مانومتر : مانومتر یا فشار سنج از دیگر قطعات کاربردی در این دیگ است که از آن جهت سنجش و اندازه گیری فشار رفت و برگشت آب استفاده می شود.
 • دودکش : از آنجایی که دیگ آب گرم با سوخت های فسیلی از جمله گاز و گازوئیل تغذیه می شود، در ساخت آن از دریچه ای جهت نصب به دودکش استفاده شده تا دود و گازهای آلوده تولیدی توسط آن، به محیط بیرون هدایت گردد.
 • ترموستات : ترموستات از دیگر اجزای این دیگ آبگرم است که سبب شده دمای دستگاه بصورت اتوماتیک تنظیم شود. زیرا کاربر از طریق آن می تواند دمای دستگاه را بدلخواه تعیین کند. بدین ترتیب ترموستات از افزایش یا کاهش بیش از حد دما پیشگیری می کند؛ یعنی اگر دما از حد مجاز فراتر رفت دستور خاموشی را صادر می کند و اگر دما کمتر از حد مورد نظر بود، مجدداً فرمان روشنی را می دهد.
 • تابلو برق : از آنجایی که تمامی قطعات الکتریکی دیگ آبگرم در این بخش قرار دارند، تنظیمات لازم را از طریق این بخش می توان اعمال کرد. در واقع این تابلو در کاربری راحت دستگاه نیز تاثیرگذار است .

دیگ آب گرم چگونه عمل میکند

دیگ آب گرم

طرز کار دیگ آب گرم همانند نمونه بخار آن است، با این تفاوت که این دستگاه آب را به مرحله تبخیر نمی رساند و فقط آن را تا دمای 100 درجه سانتی گراد گرم می کند. جهت شروع باید مخزن آن را پر از آب و یا آن را به آب شهری متصل کرد، سپس مشعل را به گاز شهری یا منبع گازوئیل وصل نمود. حالا وقت اعمال تنظیمات دمایی، فشار و … بوده که از طریق تابلو برق امکانپذیر است. توسط ترموستات می توان میزان دما را به دلخواه تعیین کرد. زمانی که استارت دستگاه را می زنید، سوخت به مشعل رسیده و شعله تشکیل می شود.

ممکن است برایتان مفید باشد : دیگ بخار ( کلیک کنید )

حرارت شعله سبب گرم شدن کوره شده و گرمای ناشی از آن، به لوله ها منتقل و آنها را داغ می کند. در نتیجه آب داخلی لوله ها (واترتیوب) یا آب خارجی لوله ها (فایرتیوب) گرم می شود. در این مرحله آب گرم شده، توسط پمپ مکیده شده و به سمت تجهیزات صنعتی که می تواند دستگاه های پخت مواد از جمله پروسس تانک و … باشد، ( دیگ روغن داغ ) هدایت می شود. بعد از اینکه آب داخلی تجهیزات سرد شد، مجدداً به دیگ باز می گردد تا گرم شود و بتوان از آن جهت تامین گرمایش استفاده کرد. در صورت کاهش سطح آب داخلی مخزن، پمپ وارد عمل شده و سطح آب مخزن را افزایش می دهد.

دیگ آب گرم چیست

توجه: توجه کنید که در دیگ های فایرتیوب، آتش درون لوله ها جریان داشته و اطراف لوله ها را آب فرا خواهد گرفت. این در حالیست که دیگ های واتر تیوب برعکس هستند؛ یعنی آب از داخل لوله ها عبور می کند و آتش بیرون لوله ها را فرا می گیرد. 

مزایای دیگ آب گرم

 • قابلیت تامین آبگرم تا 90 درجه سانتی گراد و تامین آب داغ تا 100 درجه سانتی گراد
 • قابلیت تولید در دو حالت عمودی و افقی
 • قابلیت تولید بصورت فایرتیوب و واترتیوب
 • تولید در ظرفیت ها و مدل ها متنوع
 • تایید شده از سوی مدیریت کیفیت
 • مجهز شده به قطعات استاندارد و درجه یک
 • راه اندازی و نصب راحت
 • سازگار با تمامی مخازن چند جداره و توزیع کنندگان حرارتی
 • تجهیز شده به شیر اطمینان جهت ایمنی بیشتر
 • تجهیز شده به مانومتر، جهت اندازه گیری و نمایش میزان فشار
 • استفاده از ترموستات، برای اتوماتیک سازی تنظیم دما
 • قابلیت تولید در پاس های حرارتی مختلف (تک پاس، دو پاس و سه پاس)
 • قابلیت تولید با متریال های مختلف (بصورت سفارشی)
 • تجهیز شده به دریچه های آدم رو و دست رو، جهت بازدید و بازرسی راحت تر دستگاه
 • استفاده از عایق مناسب جهت افزایش راندمان و جلوگیری از اتلاف

انواع دیگ آبگرم

 • از لحاظ جنس: همانطور که در داخل متن نیز اشاره شد، این دیگ ها یا از نوع فولادی هستند، یا با جنس های استیل، چدن و آلومینیوم تولید می شوند که بین آنها، نوع چدنی و فولادی رایج تر است. به همین دلیل در این بخش این دو نوع دستگاه را بررسی می کنیم. در واقع دیگ های آبگرم چدنی از تعدادی پره تشکیل شده که از جنس چدن هستند. این پره ها بصورت منظم کنار هم قرار گرفته و هر چه تعداد پره بیشتر باشد، ظرفیت حرارتی دستگاه نیز بالا می رود. دیگ آبگرم فولادی از نوع آتشخوار بوده و راندمان حرارتی آن، نسبت به نوع چدنی بیشتر است.
دیگ ابگرم
 • از لحاظ تعداد پاس: دیگ آب گرم به صورت تک پاسه، دو پاسه و سه پاسه قابل تولید است. امروزه دیگ های تک پاس کاربرد چندانی ندارند، در این دیگ ها گازهای تولید شده بر اثر احتراق، فقط یکبار مسیر دیگ را طی نموده و سپس از طریق دودکش خارج می گردند. اما در نوع دو پاس، این گازهای تولیدی مسیر دیگ را دو بار طی کرده و از دودکش دفع می گردند. طی کردن مسیر در دیگ سه پاس، 3 بار بوده و سطح دقت در این نوع دستگاه، بالاتر است. توجه کنید که هر چه تعداد پاس بیشتر باشد، سرعت انتقال گرما نیز افزایش خواهد یافت.
 • از لحاظ مصرف سوخت: این دستگاه از لحاظ مصرف سوخت به سه دسته گازسوز، گازوئیلی و دوگانه سوز (گازی- گازوئیلی) تقسیم شده است.
 • از لحاظ کلی: در حالت کلی، دیگ آب گرم یا از نوع فایرتیوب هستند یا واترتیوب.

محل نصب دیگ آب گرم

دیگ آبگرم را باید در مکانی نصب کرد که امکان جابجایی و لغزش آن وجود ندارد؛ چرا که تراز بودن دستگاه از ورود نیروی اضافه به اتصالات و لوله ها پیشگیری می کند و در عملکرد بهتر آن موثر است. ناتراز بودن محل نصب، احتمال شکستگی لوله ها و اتصالات را افزایش می دهد.

مشاوره و ثبت سفارش

67 89 21 26 - 021

تماس با فیدارنیک
ارسال پیام
پیام و نظر خود را ثبت کنید ، کارشناسان سایت در اسرع وقت بررسی می کنند .

پیام های شما
 1. هیرش بدر

  سلام قیمت دیگ آبگرم در چه حدودی است ممنونیشم جواب بدید

  • شرکت فیدارنیک

   سلام قیمت ها بنا به ظرفیت متفاوت هست ولی حدودا بازه ی قیمت ۲۰۰ میلیون به بالا می باشد

پیام در واتساپ
برای ثبت سفارش و مشاوره تماس بگیرید